jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Buduj z Robelitem: ogrody zimowe i oranżerie

Buduj z Robelitem: ogrody zimowe i oranżerie

21 lutego 2017

,

Niegdyś nieodzowny element każdej posiadłości, teraz znowu wracają do łask i zyskują coraz większą popularność: ogrody zimowe i oranżerie, bo o nich mowa, podbijają serca (i rynek).

Zalety ogrodów zimowych

Wszak długie zimowe wieczory są za nami, a w perspektywie widać lato, to jednak klimat w naszym kraju sprzyja raczej szarej i pochmurnej aurze. Stąd tak duża popularność w ostatnim czasie przydomowych oranżerii. Koniec zimy czy nawet początek wiosny to nie jest może dobry okres na jego budowę, już teraz jednak warto się nad nim naprawdę zastanowić.  Zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwalają stworzyć niebanalne, nowoczesne, a przy tym wygodne i efektowne pomieszczenia. Dobudowa ogrodu zimowego to doskonały sposób na powiększenie naszego domu czy biura. Jadalnia z widokiem na ogród, funkcjonalne biuro, salon wypoczynkowy wśród egzotycznych roślin, a może plac zabaw dla dzieci czy przydomowe Spa…. Czemu nie? Ogranicza nas w zasadzie tylko nasza wyobraźnia. Dodatkowo budowa ogrodu zimowego przy domu stworzy bufor chroniący przed zimnem i przyczyni się do zmniejszania strat ciepła.

Budujemy ogród zimowy

Decyzję o budowie ogrodu zimowego najlepiej podjąć na etapie projektu domu, nie zawsze jest to jednak możliwe.  Wówczas w oranżerię możemy zamienić istniejący już taras w domu czy mieszkaniu. Może to być np. adaptacja tarasu na ostatnim piętrze.  Jego lokalizacja powinna być przede wszystkim uwarunkowana jego przeznaczeniem. Usytuowany od południa zapewni równomierne nasłonecznienie przez cały dzień, od zachodu najwięcej światła będzie pod wieczór, a od wschodu – będziemy mogli cieszyć się w nim pierwszymi promieniami słońca. W tym ostatnim położeniu świetnie się sprawdzi np. jako biuro. Przy planowaniu oranżerii musimy zadbać o dobre podłoże i fundamenty, a jeśli nasz zimowy ogród powstanie na piętrze – także o solidną izolację. Powinniśmy także uwzględnić system odprowadzania wody czy ogrzewania, chociaż przy tym ostatnim należy się liczyć ze zwiększonymi nakładami finansowymi w okresie zimowym.

Szkło czy poliwęglan?

Najbardziej popularnym materiałem budowlanym do budowy ogrodów zimowych jest oczywiście szkło. Doskonale się sprawdzi tutaj także poliwęglan lity czy akryl firmy Robelit. W mniejszym stopniu będę polecać poliwęglan komorowy, który ma przede wszystkim dużo mniejszą przejrzystość. Dlaczego poliwęglan lity? W odróżnieniu od szkła, płyty poliwęglanowe znacznie łatwiej można kształtować, a co za tym idzie, dopasowywać do konstrukcji o różnorodnych kształtach. Jednocześnie poliwęglan lity jest lżejszy i tańszy np. od zespolonego szkła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

10 września 2018

Montaż poliwęglanu komorowego – Wszystko co powinieneś wiedzieć

Poliwęglan komorowy jest materiałem lekkim i bardzo wytrzymałym, dzięki czemu znajduje duże zastosowanie w szeroko rozumianym budownictwie. Coraz częściej wykorzystywana więc płyta z poliwęglanu komorowego doskonale sprawdza się w przypadku konieczności wykonania wszelkiego rodzaju zadaszeń, przeszkleń czy osłon. Aby jednak... czytaj więcej »

Language