Dlaczego warto mieć inspekt w ogrodzie
Inspekt to bardzo praktyczny element wyposażenia ogrodu. Ułatwia uprawę roślin, pozwala na wcześniejsze uzyskanie nowalijek, wydłuża okres wegetacyjny roślin, a także przygotowanie rozsady. Idealnie sprawdzi się przy rozmnażaniu i przechowywaniu sadzonek czy hartowaniu rozsady. Warto dodać, że inspekt jest dość tanim rozwiązaniem. Można go wybudować z posiadanych materiałów. Można także kupić gotową mini szklarnię z poliwęglanu firmy Robelit. Ich ceny wahają się od 180 do 250zł, w zależności od wielkości skrzyni.

Zobacz też – ogrody zimowe
Co to jest inspekt?
Inspekt to skrzynia bez dna z ruchomym przeszklonym oknem, które możemy otwierać, aby wywietrzyć jej wnętrze. Tylna ściana inspektu jest wyższa niż przednia, dzięki czemu okno inspektowe, ułożone jest z niewielkim spadkiem. Taka konstrukcja w połączeniu z ustawieniem go na osi wschód-zachód sprawiają, że do wnętrza wpada więcej słońca. Inspekt umieszcza się w zacisznym, osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym miejscu.
Mini szklarnia Robelit, czyli szybki sposób na zbudowanie inspektu
Mini szklarnie i inspekty firmy Robelit to idealne rozwiązanie do rozsady czy uprawy niskich warzyw. Ich składanie jest bardzo proste – złożenie inspektu o wymiarach 60x51x51 zajęło mi 45 minut, a jedynym potrzebnym narzędziem jest śrubokręt. Niewątpliwą zaletą inspektu, jak i innych proponowanych przez firmę Robelit szklarni, jest aluminiowa, nierdzewna konstrukcja bardzo dobrej jakości.
Jak przygotować inspekt
Aby móc korzystać z inspektu już w lutym, powinniśmy zastosować podkład grzejny. Najczęściej stosuje się obornik, w którym pod wpływem procesów rozkładu materii wydziela się ciepło. Idealnie sprawdzi się nawóz koński lub suchy nawóz kurzy. Miesza się go z pociętą słomą w proporcji 1:4, zwilża ciepłą wodą i pozostawia w pryzmie aż do zagrzania. Wówczas taką mieszankę układa się w miejscu inspektu i ustawia na nim inspekt. Taką samą mieszanką okłada się jej boki i wypełnia wnętrze aż po brzeg. Skrzynię przykrywa się oknem, izoluje od zewnątrz na przykład słomą lub agrowłókniną.
Po kilku dniach, gdy podkład ponownie się zagrzeje należy go ubić. Następnie posypać cienką warstwą wapna, ułożyć 20 cm żyznej ziemi i zamknąć inspekt. Po kolejnych kilku dniach, gdy ziemia w skrzyni się ogrzeje, można siać nasiona rozsady i nowalijek – wczesnej sałaty, rukoli, rzodkiewek. Na noc, zwłaszcza jeśli zapowiadany jest mróz, inspekt trzeba przykryć słomianą matą albo agrowłókniną, a w ciągu dnia, kiedy temperatura wewnątrz nadmiernie wzrasta – unosić okno i wietrzyć.