Właściwości poliwęglanu komorowego
Jeśli szukacie materiału wytrzymałego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne, łączącego właściwości optyczne i izolacyjne, a przy tym lekkiego, to z pewnością powinniście zainteresować się poliwęglanem komorowym. Jednocześnie jest elastyczny, trudnopalny i odporny na promienie UV, a swoje właściwości zachowuje w zakresie temperatur od -40 do +120 stopni Celsjusza.
Właściwości poliwęglanu komorowego
Poliwęglan komorowy ma wiele zalet. Dzięki temu doskonale sprawdzi się on zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Jest idealny do wykonania zadaszeń nad drzwiami, tarasami, altanami, ogrodów zimowych, wiatami, basenami, stadionami, targowiskami. Można z nich zrobić świetliki dachowe, przystanki autobusowe, wiatrołapy, szklarnie. Można go zastosować do klap dymowych, naświetli, pionowych przeszkleń wypełnień balustrad, okien i drzwi.
W naszych domach czy biurach można go użyć do wykonania ścianek działowych, okładzin ścian, drzwi przesuwnych, różnego rodzaju osłon czy podwieszanych sufitów. Wszystko to dzięki niezwykłym właściwościom, które posiada. A oto one:
Wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz obciążenia zewnętrzne
Poliwęglan komorowy jest niezwykle wytrzymały na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne – jest nawet 250 razy bardziej wytrzymały np. na gradobicie niż szkło. Wartości dotyczące obciążeń znajdziemy w normach budowlanych lub na zapytanie w firmie Robelit.
Sprężystość i elastyczność
Poliwęglan komorowy doskonale można giąć czy formować w łuk. Dzięki temu doskonale sprawdza się jako wypełnienia szklarni czy różnego rodzaju daszków, a także jako zadaszenia czy doświetla łukowe. Minimalny promień gięcia dla płyt poliwęglanowych jednokomorowych obliczamy za pomocą wzoru: 150xgrubość płyty.
Wysoka przepuszczalność światła
Przy płytach bezbarwnych przepuszczalność światła wynosi nawet 82 %, dzięki czemu doskonale sprawdzą się do wykonana doświetleń w halach magazynowych czy produkcyjnych.
Lekkość
Dzięki niewielkiej wadze konstrukcja podtrzymująca zadaszenie także może być lekka: drewniany czy metalowy stelaż doskonale utrzyma poliwęglanowy dach nad altanką czy wiatą.