jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Zrób to sam: inspekt w ogrodzie

Zrób to sam: inspekt w ogrodzie

15 marca 2017

Wczesna wiosna to idealna pora na pierwsze siewy w naszych ogródkach, które z pewnością usprawni nam inspekt. Przede wszystkim bardzo nam ułatwi uprawę roślin, przygotowanie rozsad czy przyśpieszy wzrost nowalijek. Jego budowa jest niezwykle prosta i nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Co to jest inspekt?

Inspekt to w zasadzie skrzynia bez dna z przeszkloną otwieraną górą, zazwyczaj jednospadowy. Dwuspadowy czyli tzw. Belgijka. To tak w uproszczeniu. I jego zrobienie jest równie proste. Do jego wykonania można użyć posiadanych materiałów: desek, betonu, cegieł czy starych palet, trochę gwoździ, metalowych kątowników klika drewnianych listewek, które posłużą do wykonania ramy drzwi, oraz materiału do przeszklenia ich. Najlepiej do tego sprawdzi się poliwęglan lub folia ogrodowa.

Budowa inspektu.

Inspekt nie powinien być zbyt mały, chociaż jego wymiary w znacznej mierze zależą od ilości zagospodarowanego miejsca, które powinno być przede wszystkim słoneczne. Budując inspekt jednospadowy, należy zadbać o to, aby jego niższa ściana skierowana była na południe – wówczas szybciej się nagrzeje. Zanim zaczniemy montować skrzynię, w miejscu, w którym ma stanąć inspekt, kopiemy dół i wypełniamy obornikiem, suchymi liśćmi czy kompostem. Na wierzch sypiemy ziemię. Składamy skrzynię. Aby była bardziej stabilna, z metalowych kątowników wykonujemy nogi, które możemy wbić lub wkopać w ziemię. Kolejny krok to okno inspektowe. Jego ramy przycinamy tak, by pokrywa inspektu przylegała do ścian skrzyni i mocujemy zawiasami do wyższej krawędzi. Dzięki temu możliwe będzie jego uchylenie – wystarczy podeprzeć drewnianym słupkiem.

Inspekt zimny czy ciepły?

W inspekcie zimnym panuje niższa temperatura, a jej wysokość zależna jest od wystawy ziemi, nasłonecznienia, warunków atmosferycznych czy działalności ogrodnika. Można go wykorzystać do uprawy warzyw czy uzyskania rozsady roślin ozdobnych, ale dopiero w drugiej połowie marca. Przy niskich temperaturach należy go okryć, np. słomianymi matami.

W tzw. ciepłych inspektach panuje wyższa temperatura, a to za sprawą biologicznego ogrzewania, opartego na końskim oborniku, który w czasie rozkładu emituje ciepło. Można wówczas na oknie zaobserwować skraplającą się wodę. Można też zastosować ogrzewanie gorącą wodą. W inspekcie ciepłym rośliny będą kiełkowały i rosły szybciej niż w inspekcie zimnym a przygotować go można już w lutym.

 

Przeczytaj również

10 września 2018

Montaż poliwęglanu komorowego – Wszystko co powinieneś wiedzieć

Poliwęglan komorowy jest materiałem lekkim i bardzo wytrzymałym, dzięki czemu znajduje duże zastosowanie w szeroko rozumianym budownictwie. Coraz częściej wykorzystywana więc płyta z poliwęglanu komorowego doskonale sprawdza się w przypadku konieczności wykonania wszelkiego rodzaju zadaszeń, przeszkleń czy osłon. Aby jednak... czytaj więcej »

Language