jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Zrób to sam: formikarium ze szkła polistyrenowego

Zrób to sam: formikarium ze szkła polistyrenowego

19 lutego 2018

W naszym kraju hodowla mrówek nie jest zbyt popularna, jednak może okazać się świetnym pomysłem. Mieszkaniem dla mrówek, czyli miejscem, gdzie będą żyć, żerować i umierać jest formikarium.

Do budowy formikarium możemy zastosować np., formatki ze szkła polistyrenowego. Można je kupić w kilku standardowych wymiarach:

  • 25x50cm,
  • 50x50cm,
  • 50x100cm,
  • 50x125cm,
  • 50x150cm

A nawet 100x100cm czy 100x200cm o grubości 2mm lub 4mm. Wychodząc naprzeciw klientom, firma Robelit oferuje także proste cięcia tych płyt.

Do budowy formikariów ze względów ekonomicznych najczęściej stosowane są płyty o grubości 2mm, którego klejenie jest mocno utrudnione ze względu na małą powierzchnię klejenia. Poza tym cieńsza płyta ma większą tendencję do wyginania się. Płyty grubsze są trudniejsze co prawda w obróbce, zwłaszcza podczas cięcia. Warto wówczas pomyśleć o zamówieniu już gotowych formatek właśnie w firmie Robelit.

Cięcie płyt polisterynowych

Cięcie polistyrenu jest bardzo podobne do cięcia szkła: ostrym narzędziem należy zarysować płytę, a następnie docisnąć od góry. Najlepiej do tego nadają się bardzo ostre noże o krótkim ostrzu, np. nożem do wykładzin. Płyty polistyrenowe są zabezpieczone przed zarysowaniami przeźroczystą folią. Warto ją odkleić dopiero po wykonaniu cięcia.

Dobrym rozwiązaniem jest także skalpel z zagiętym ostrzem (można go zakupić w sklepie z materiałami dentystycznymi lub lekarskimi). Warto zrobić kilka rys w jednym miejscu – dzięki temu będziemy mieć większa pewność, że płyta pęknie wzdłuż nacięcia. Jeśli po cięciu krawędzie są nierówne, należy je oszlifować za pomocą papieru ściernego, gdyż nierówna powierzchnia zimniejszy nam powierzchnię klejenia.

Klejenie

Do klejenia płyt nadają się wszelkie dostępne kleje polisterynowe (poliwinylobenzynowe). Podczas klejenia powierzchnie styku dwóch klejonych tafli powinny być możliwie największe.

Formikarium z polistyrenu – zalety i wady

Zalety:

  • przeźroczystość dorównująca formikariom ze szkła
  • możliwość nawiercania otworów i wycinania dowolnych kształtów za pomocą np. ręcznych obrabiarek typu DREMEL
  • bardzo mała waga konstrukcji
  • łatwość wykonania

Wady:

  • większa podatność na rysowanie niż szkło

Jak widać zalet jest więcej niż wad – nic tylko budować 😉

Przeczytaj również

10 września 2018

Montaż poliwęglanu komorowego – Wszystko co powinieneś wiedzieć

Poliwęglan komorowy jest materiałem lekkim i bardzo wytrzymałym, dzięki czemu znajduje duże zastosowanie w szeroko rozumianym budownictwie. Coraz częściej wykorzystywana więc płyta z poliwęglanu komorowego doskonale sprawdza się w przypadku konieczności wykonania wszelkiego rodzaju zadaszeń, przeszkleń czy osłon. Aby jednak... czytaj więcej »

Language