jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Dlaczego warto mieć inspekt w ogrodzie

Dlaczego warto mieć inspekt w ogrodzie

13 lutego 2018

Inspekt to bardzo praktyczny element wyposażenia ogrodu. Ułatwia uprawę roślin, pozwala na wcześniejsze uzyskanie nowalijek, wydłuża okres wegetacyjny roślin, a także przygotowanie rozsady. Idealnie sprawdzi się przy rozmnażaniu i przechowywaniu sadzonek czy hartowaniu rozsady. Warto dodać, że inspekt jest dość tanim rozwiązaniem. Można go wybudować z posiadanych materiałów. Można także kupić gotową mini szklarnię z poliwęglanu firmy Robelit. Ich ceny wahają się od 180 do 250zł, w zależności od wielkości skrzyni.

inspekt

Zobacz też – ogrody zimowe

Co to jest inspekt?

Inspekt to skrzynia bez dna z ruchomym przeszklonym oknem, które możemy otwierać, aby wywietrzyć jej wnętrze. Tylna ściana inspektu jest wyższa niż przednia, dzięki czemu okno inspektowe, ułożone jest z niewielkim spadkiem. Taka konstrukcja w połączeniu z ustawieniem go na osi wschód-zachód sprawiają, że do wnętrza wpada więcej słońca. Inspekt umieszcza się w zacisznym, osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym miejscu.

inspekt

Mini szklarnia Robelit, czyli szybki sposób na zbudowanie inspektu

Mini szklarnie i inspekty firmy Robelit to idealne rozwiązanie do rozsady czy uprawy niskich warzyw. Ich składanie jest bardzo proste – złożenie inspektu o wymiarach 60x51x51 zajęło mi 45 minut, a jedynym potrzebnym narzędziem jest śrubokręt. Niewątpliwą zaletą inspektu, jak i innych proponowanych przez firmę Robelit szklarni, jest aluminiowa, nierdzewna konstrukcja bardzo dobrej jakości.

Jak przygotować inspekt

Aby móc korzystać z inspektu już w lutym, powinniśmy zastosować podkład grzejny. Najczęściej stosuje się obornik, w którym pod wpływem procesów rozkładu materii wydziela się ciepło. Idealnie sprawdzi się nawóz koński lub suchy nawóz kurzy. Miesza się go z pociętą słomą w proporcji 1:4, zwilża ciepłą wodą i pozostawia w pryzmie aż do zagrzania. Wówczas taką mieszankę układa się w miejscu inspektu i ustawia na nim inspekt. Taką samą mieszanką okłada się jej boki i wypełnia wnętrze aż po brzeg. Skrzynię przykrywa się oknem, izoluje od zewnątrz na przykład słomą lub agrowłókniną.

Po kilku dniach, gdy podkład ponownie się zagrzeje należy go ubić. Następnie posypać cienką warstwą wapna, ułożyć 20 cm żyznej ziemi i zamknąć inspekt. Po kolejnych kilku dniach, gdy ziemia w skrzyni się ogrzeje, można siać nasiona rozsady i nowalijek – wczesnej sałaty, rukoli, rzodkiewek. Na noc, zwłaszcza jeśli zapowiadany jest mróz, inspekt trzeba przykryć słomianą matą albo agrowłókniną, a w ciągu dnia, kiedy temperatura wewnątrz nadmiernie wzrasta – unosić okno i wietrzyć.

Przeczytaj również

Ręczne cięcie szkła bezpiecznego

30 października 2018

9 powodów by wybrać szkło polistyrenowe

Najważniejsza cechą szkła polistyrenowego jest bezpieczeństwo. Choć na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od naturalnego szkła, prawda jest nieco inna. Poznaj 9 powodów, które przemawiają za zamianą szkła naturalnego na syntetyczne, oferowane przez firmę Robelit. Szkło polistyrenowe –... czytaj więcej »

Language

Robelit Sp z o.o.
ul. Legionów 79
42-200 Częstochowa
tel. +48 (34) 377 42 98
e-mail: info@robelit.pl