jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Folia kubełkowa: co, po co i jak?

Folia kubełkowa: co, po co i jak?

15 lutego 2017

,

Wspominałam ostatnio, jak ważna jest ochrona fundamentów. Wówczas  skupiłam się głównie na izolacji poziomej fundamentów. Jednak niezwykle istotna jest również ochrona pionowa ścian fundamentów, które należy zabezpieczyć nie tylko przed wodą, ale także przed korzeniami drzew i krzewów czy gryzoniami. W tym celu od kilku lat coraz częściej stosowana jest folia kubełkowa. Czym właściwie jest, do czego jest stosowana i jak ją układać, aby służyła przez długie lata? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Co to jest folia kubełkowa – garść teorii.

Folia kubełkowa to gruba, tłoczona folia budowlana produkowana z polietylenu o dużej gęstości (PEHD), a swoją nazwę zawdzięcza specjalnie ukształtowanym „kubełkom”. Materiał ten starzeje się bardzo powoli, jest odporny na wodę dzięki temu nie gnije, nie rozwijają się na nim grzyby ani bakterie. Jest także obojętny na większość związków chemicznych występujących w gruncie. Ponadto folii tłoczonych z HDPE nie zniszczą gryzonie czy korzenie roślin.

Zadania foli kubełkowej.

Folia kubełkowa przede wszystkim nie jest izolacją przeciwwilgociową, a jej uzupełnieniem,  w związku z czym należy przede wszystkim pamiętać, że uszczelnianie ścian fundamentowych i fundamentów folią tłoczoną nie może pełnić roli samodzielnej izolacji.  Jej zadaniami są przede wszystkim:

  • ochrona narażonej na uszkodzenia powłoki bitumicznej przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi przez korzenie drzew i krzewów, a także ochrona przed związkami chemicznymi występującymi w glebie
  • umożliwienie wentylacji ściany zewnętrznej – dzięki znajdującym się na jej powierzchni kubełkom powstaje szczelina powietrzna, która ułatwia odprowadzanie wody i pary wodnej, zapobiegając tym samym zawilgoceniu, czyli ma nie wpuścić wody do fundamentu, a tą z fundamentu – wypuścić. Wytłoczenia te dodatkowo umożliwiają przesuwanie się izolacji w przypadku osiadania terenu pod budynkiem

Zastosowanie:

Przede wszystkim stosowana jest jako izolacja pionowa i pozioma ścian fundamentów, a także:

  • przy izolacji stropów budynków, także w budynkach już istniejących – wówczas zabezpiecza stropy przed wilgocią, umożliwia równomierne wylewanie betonu posadzkowego
  • ze względu na odporność na nacisk, rozrywanie, związki chemiczne, grzyby oraz korzenie są jednym z nielicznych materiałów nadających się do zakładania ogrodów zielonych na dachach budynków – chroni wówczas dach przed kwaśnym odczynem próchnicy i dużą wilgotnością
  • przy izolacji tarasów i balkonów

Montaż folii kubełkowej

Przede wszystkim – wypustkami w stronę ściany. Wówczas, ziemia dociska folię do ścian fundamentowych punktowo w „kubełkach” – co zapewnia swobodne „oddychanie” ścian.

Folię układa się na zakładkę, na szerokość co najmniej dwóch – trzech rzędów wytłoczeń. Jeżeli chcemy uzyskać bardzo wysoką szczelność można dodatkowo na łączeniach zastosować specjalne taśmy uszczelniające.

Folię mocuje się za pomocą gwoździ lub kołków z podkładkami uszczelniającymi w wytłoczeniach przylegających do ściany, a wszelkie ewentualne cięcia można wykonywać typowymi nożami budowlanymi.

 

Wybierając odpowiednia folię, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość – po przysypaniu jej ziemią, nie będzie do niej dojścia, a powinna nam służyć długie lata. Dobre parametry posiada np. folia Robflex 400. Folia kubełkowa firmy Robelit o gramaturze 400g/m kw dostępna jest różnej szerokości: 0,5m, 1m, 1,5m oraz 2m.

Przeczytaj również

24 sierpnia 2020

, , , , , , ,

Jakiej grubości poliwęglan potrzebny jest na zadaszenie tarasu?

Taras jest idealnym miejscem na odpoczynek. Któż z nas nie marzy o chwili relaksu na świeżym powietrzu? Aby korzystać z niego jak najdłużej – niezależnie od pory roku – powinien posiadać zadaszenie. Jeśli zastanawiasz się, z jakiego tworzywa je wykonać,... czytaj więcej »

Language

Robelit Sp z o.o.
ul. Legionów 79
42-200 Częstochowa
tel. +48 (34) 377 42 98
e-mail: info@robelit.pl