jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Folia kubełkowa – sposób montażu

Folia kubełkowa – sposób montażu

30 czerwca 2017

O folii kubełkowej, jej zaletach i zastosowaniu już pisałam. Tym razem chciałabym wam przybliżyć sposób jej montażu do naszych fundamentów. Nie zamierzam jednak pisać o prawidłowym czy nieprawidłowym wykonaniu izolacji fundamentów – na ten temat cały internet aż wrze.

Na styropian, bez styropianu, pod styropian? Na masę bitumiczną, czy bez? Używać tych kubełków, a może nie używać… Fora internetowe pełne są rad fachowców, które się nawzajem wykluczają. Które wybrać? No cóż… Dużo zależy od terenu, na którym stawiamy dom. Jeśli budujemy w miejscu skłonnym do podmakania, warstwa hydroizolacji powinna być solidniejsza niż ta na „suchym” terenie. Pamiętajcie jednak, że nie ma czegoś takiego jak 100% ochrona przed wilgocią.

Folia kubełkowa – montaż

Jeśli chodzi o montaż, membranę kubełkową zazwyczaj układa się wytłoczeniami skierowanymi w kierunku ściany fundamentowej. Dzięki temu folia separuje grunt od konstrukcji, natomiast pustka powietrzna umożliwia wentylowanie ściany. Ułożenie kubełków w odwrotną stronę nie zapewni cyrkulacji powietrza przy ścianie i nie umożliwi odprowadzenia wilgoci, a w końcu folia kubełkowa ma za zadanie wody nie wpuścić, a jednocześnie ją wypuścić.

Folię łączymy ze sobą na zakładkę, która powinna obejmować przynajmniej trzy rzędy kubełków. Dzięki temu stworzymy szczelną barierę ochronną. Wykonanie zakładek nie powinno sprawić nam zbyt dużych problemów, gdyż kubełki możemy wciskać jeden w drugi – doskonale do siebie pasują. Zakładki stosujemy zarówno w połączeniach pionowych jak i poziomych. Dzięki szerokiej ofercie możemy dopasować folię do izolowanej powierzchni tak, aby było jak najmniej zakładek, jednak nie wyeliminujemy ich całkowicie.

Folię mocuje się do podłoża za pomocą gwoździ lub kołków w odległości ok. 60cm od siebie, zawsze w dole kubełku, tzn. w miejscu bezpośrednio przylegającym do ściany.

W przypadku, gdy występuje wysoki poziom wód gruntowych, folię można ułożyć odwrotnie – wytłoczenia skierowane są od ściany. Wówczas używamy dodatkowo warstwy geowłókniny separacyjnej. Wówczas folię wytłaczaną mocuje się do ściany płaską stroną – membranę przytwierdza się w miejscach przylegających do ściany., a  jej powierzchnię od strony gruntu nakrywa się geowłókniną. Szczelina pomiędzy włókniną a wytłoczeniami folii umożliwia swobodny odpływ wód gruntowych do zainstalowanych rur systemu drenarskiego (drenaż opaskowy).

Przeczytaj również

24 sierpnia 2020

, , , , , , ,

Jakiej grubości poliwęglan potrzebny jest na zadaszenie tarasu?

Taras jest idealnym miejscem na odpoczynek. Któż z nas nie marzy o chwili relaksu na świeżym powietrzu? Aby korzystać z niego jak najdłużej – niezależnie od pory roku – powinien posiadać zadaszenie. Jeśli zastanawiasz się, z jakiego tworzywa je wykonać,... czytaj więcej »

Language

Robelit Sp z o.o.
ul. Legionów 79
42-200 Częstochowa
tel. +48 (34) 377 42 98
e-mail: info@robelit.pl