jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Izolacja pozioma fundamentów

Izolacja pozioma fundamentów

08 lutego 2017

,

Jedną z nowości proponowaną od niedawna przez firmę Robelit są folie budowlane do poziomej i pionowej izolacji fundamentów. Dlaczego warto je stosować, na co należy zwrócić uwagę przy ich doborze i czy sama folia na pewno nam wystarczy? Te pytania od lat krążą po internecie dzieląc internautów i w zasadzie nie dając jednoznacznej odpowiedzi. Niestety, ja jej także nie udzielę, postaram się jednak nieznacznie przybliżyć Wam ten temat.

Dlaczego izolacja pozioma fundamentów jest taka ważna?

Fundament to podstawa każdego domu, od którego zależy stabilność całego budynku. Jednocześnie jest to najbardziej obciążona część, dlatego też należy go wykonać prawidłowo oraz odpowiednio zabezpieczyć. Czynników zewnętrznych mogących uszkodzić fundamenty jest bardzo wiele, przede wszystkim: wody gruntowe oraz opadowe wraz z zawartymi w nich solami mineralnymi czy zanieczyszczeniami, korzenie drzew i krzewów,  zwierzęta np. gryzonie.  Największym zagrożeniem dla fundamentów jest wilgoć kapilarna, którego skutki z czasem zaczynają być widoczne na ścianach, zwłaszcza tych niezabezpieczonych przed wilgocią. Izolacja pozioma ław fundamentowych przede wszystkim chroni przed wilgocią kapilarną, dzięki czemu chroni również strukturę izolacji termicznej w całym domu. Jednocześnie zabezpiecza ściany przed pękaniem w wyniku osiadania budynku, gdyż stanowi elastyczną warstwę rozdzielającą ławy i ściany fundamentowe.

Co to właściwie jest wilgoć kapilarna?

Podciąganie kapilarne to zdolność materiału do podciągania wody ku górze za pomocą sił kapilarnych. Siły te zależą od ilości porów otwartych zawartych w materiale oraz od ich średnic. Tyle teorii. Co to oznacza w praktyce? Cóż, większość materiałów budowlanych jest porowata, a co za tym idzie mogą nasiąkać oraz podciągać wodę – tą gruntową, pochodząca z pary wodnej czy opadów. Na ścianach zaczynają wówczas pojawiać się mokre plamy. Plamy te, nawet po wyschnięciu, nie znikają niestety ze ścian, a to za sprawą zawartych w wodzie soli mineralnych oraz zanieczyszczeń.  Jednocześnie przy stałym „dopływie” wody, w takich newralgicznych miejscach może pojawić się grzyb.

Która izolacja pozioma jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi.  Ochrona fundamentów musi spełniać bardzo dużo wymogów, dlatego nie ma jednego gotowego produktu, który całkowicie zabezpieczy nasze fundamenty przed wilgocią.  Do hydroizolacji poziomej wykorzystuje się:

–  papę – czyli tani i dobrze znany materiał gwarantujący trwałą i szczelną izolację. Niestety niektóre z nich mogą nie podołać ciężkim warunkom panującym pod powierzchnią gruntu.

–  folię – polietylenową (LDPE lub HDPE) lub z PCW. Powinna mieć grubość między 0,3 a 1,5 mm.  Ta z firmy Robelit występuje w grubości 0,3 oraz 0,5mm, dzięki czemu doskonale dopasowuje nawet w trudno dostępnych miejscach.

–  masy bitumiczne – są elastyczne i łatwe do nanoszenia. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na skład: te z rozpuszczalnikami organicznymi  nie powinny stykać się z polistyrenem.  Masy bez rozpuszczalników organicznych służą z kolei do przyklejania polistyrenowych płyt do ścian fundamentowych. Masy chronią tylko przed wilgocią w gruncie. Aby zabezpieczały też przed wodą, muszą być użyte w połączeniu z innymi materiałami.

–  masy polimerowe – mogą być stosowane nawet w niskich temperaturach i również łatwo się je nanosi.

– zaprawy mineralne, czyli tynki o właściwościach hydroizolacyjnych. Zazwyczaj składają się z dwóch składników: suchej zaprawy i płynnej emulsji, które trzeba ze sobą wymieszać.

Zalety izolacji poziomej  firmy Robelit:

–  nie ulega procesowi rozkładu

–  posiada dużą elastyczność

– pomaga chronić mury i fundamenty przed wilgocią kapilarną

– zachowuje swoje własności również w niskich temperaturach

– chroni strukturę izolacji termicznej w całym domu

– doskonale nadaję się jako izolacja przeciwwilgociowa przy montażu drewnianej stolarki okiennej

–  folia jest moletowana, dzięki czemu jej połączenie z zaprawą czy masami bitumicznymi jest stabilne i trwałe

–  jest odporna za działanie wilgoci

–  jest trwale odporna na gnicie

– jest odporna na łamanie, zrywanie, dziurawienie oraz ścieranie

–  w porównaniu z innymi materiałami dostępnymi na rynku jest w atrakcyjnej cenie

–  skraca i obniża pracochłonności robót

i wiele innych.

Już niedługo dostępna również w naszym sklepie internetowym.

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Ręczne cięcie szkła bezpiecznego

30 października 2018

9 powodów by wybrać szkło polistyrenowe

Najważniejsza cechą szkła polistyrenowego jest bezpieczeństwo. Choć na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od naturalnego szkła, prawda jest nieco inna. Poznaj 9 powodów, które przemawiają za zamianą szkła naturalnego na syntetyczne, oferowane przez firmę Robelit. Szkło polistyrenowe –... czytaj więcej »

Language

Robelit Sp z o.o.
ul. Legionów 79
42-200 Częstochowa
tel. +48 (34) 377 42 98
e-mail: info@robelit.pl