jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Montaż daszka nad balkonem, czyli wszystko co musisz wiedzieć zanim kupisz daszek nad balkon

Montaż daszka nad balkonem, czyli wszystko co musisz wiedzieć zanim kupisz daszek nad balkon

28 sierpnia 2018

Zadaszenie nad balkonem to rozwiązanie, które z pewnością ułatwia życie – stanowi on bowiem barierę nie tylko przed opadami deszczu czy śniegu, ale także przed sąsiadem z góry (zwłaszcza jego nieczystościami). Aby daszek na balkon spełniał swoją rolę w stu procentach, niezbędny jest jego prawidłowy montaż i odpowiednie przygotowanie do niego. Poniżej prezentujemy więc kilka najważniejszych kroków, o których należy pamiętać przed montażem tego udogodnienia.

Pozwolenie na montaż daszka nad balkonem

O formalnościach związanych z montażem daszka na balkon warto zadbać jak najszybciej, nawet przed jego zakupem. Dzięki temu, nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy i zamartwiać się niepotrzebnie.

  • Jeśli jest to posiadłość prywatna, pozwolenie budowlane nie będzie konieczne.
  • Jeśli mieszamy w bloku, niezbędne będzie pozwolenie na montaż daszku. W takim wypadku powinniśmy uzyskać pozwolenie z administracji, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych – od zarządcy budynku.
  • Jeśli balkon jest częścią budynku znajdującego się w rejestrze zabytków, nie obejdzie się bez zgody konserwatora zabytków.

Czasami administrator czy zarządca budynku ściśle określają rodzaj, materiał, z jakiego mogą być wykonane daszki balkonowe, ich wielkość czy kolor. Warto więc posiadać takie informacje przed złożeniem zamówienia na daszek na balkon.

Jak wybrać daszek na balkon?

Balkony są różne. Mogą to być tradycyjne balkony odstające od fasady budynku lub loggie, czyli takie, które znajdują się we wnęce w ścianie budynku. Najważniejsze wymiary dla dobrania odpowiedniego daszku to szerokość balkonu oraz głębokość, czyli odległość, na jaką zadaszenie ma odstawać od budynku.

Znaczenie ma oczywiście także sam materiał, z jakiego wykonany będzie daszek – bardzo popularne są daszki balkonowe z poliwęglanu, które charakteryzują sie dużą wytrzymałością, stosunkowo atrakcyjną ceną i przede wszystkim możliwością wykonania ich na dowolny wymiar oraz kształt.

Montaż daszku balkonowego

W zależności od rodzaju balkonu, różnie będzie wyglądać także sam montaż daszków balkonowych. W przypadku loggii lub balkonów, które są zadaszone stropami oddzielającymi od sąsiadów, daszki balkonowe możemy przymocować właśnie do nich. Takie rozwiązanie stosuje coraz więcej firm – widać je na przykład w standardowych produktach firmy Robelit, której specjalnością są między innymi właśnie wysokiej jakości daszki balkonowe z poliwęglanu.

W przypadku, gdy nad balkonem nie ma sufitu, daszki balkonowe – zazwyczaj markizy – można zamontować do fasady budynku. W ofercie firmy Robelit można znaleźć szeroki asortyment gotowych daszków markizowych, niekoniecznie jednak każdy znajdzie coś dla siebie. Wówczas pozostaje zakup daszka na wymiar, dobranego indywidualnie do rozmiarów balkonu i naszych potrzeb.

Przy doborze daszku nad balkon wykonanego na indywidualne warto zasięgnąć rad specjalisty z firmy Robelit, który rozwieje wszystkie wątpliwości. Przy budynkach ocieplonych należy pamiętać dodatkowo o tulejach dystansowych, z kolei przy montażu daszków w stropie musimy uważać, aby nie przewiercić się na wylot (unikniemy wówczas niezadowolenia ze strony sąsiada).

Daszki balkonowe z poliwęglanu – konserwacja i użytkowanie

Daszki balkonowe wykonane z poliwęglanu komorowego czy litego praktycznie nie wymagają konserwacji. Przy doborze daszka warto zwrócić uwagę także na jego pochylenie. Przy zachowaniu odpowiedniego kąta nachylenia, uzyskamy praktyczny efekt samooczyszczenia – większość zabrudzeń będzie spływać z daszku wraz z deszczem.

Zasady bezpieczeństwa a opady śniegu i porywiste daszki

Daszki balkonowe, zwłaszcza o dużej powierzchni są narażone na oberwanie z powodu silnych wiatrów czy znacznych opadów śniegu. Dlatego montaż, zwłaszcza tych o dużej powierzchni, lepiej pozostawić wyspecjalizowanym fachowcom. Zimą należy usuwać świeży śnieg, co ma na celu zminimalizowanie ryzyka zarwania daszku czy osunięcia się śniegu.

Przeczytaj również

Ręczne cięcie szkła bezpiecznego

30 października 2018

9 powodów by wybrać szkło polistyrenowe

Najważniejsza cechą szkła polistyrenowego jest bezpieczeństwo. Choć na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od naturalnego szkła, prawda jest nieco inna. Poznaj 9 powodów, które przemawiają za zamianą szkła naturalnego na syntetyczne, oferowane przez firmę Robelit. Szkło polistyrenowe –... czytaj więcej »

Language

Robelit Sp z o.o.
ul. Legionów 79
42-200 Częstochowa
tel. +48 (34) 377 42 98
e-mail: info@robelit.pl