jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Montaż poliwęglanu komorowego – Wszystko co powinieneś wiedzieć

Montaż poliwęglanu komorowego – Wszystko co powinieneś wiedzieć

10 września 2018

Poliwęglan komorowy jest materiałem lekkim i bardzo wytrzymałym, dzięki czemu znajduje duże zastosowanie w szeroko rozumianym budownictwie. Coraz częściej wykorzystywana więc płyta z poliwęglanu komorowego doskonale sprawdza się w przypadku konieczności wykonania wszelkiego rodzaju zadaszeń, przeszkleń czy osłon. Aby jednak można było korzystać z niego przez wiele lat i cieszyć się jego właściwościami, mając pewność, że ta inwestycja warta dokonania, konieczne jest jego prawidłowe zamontowanie. Przedstawiamy więc podstawowe informacje, jakie powinien znać każdy, kogo interesują płyty komorowe z poliwęglanu – atrakcyjny cenowo, opłacalny i przy tym dobrze wyglądający materiał.

1. Konstrukcja

Zanim zamontuje się płyty komorowe z poliwęglanu, konieczne jest zadbanie o przede wszystkim powinniśmy o odpowiednią konstrukcję, do jakiej mają zostać przymocowane. W zależności od grubości płyt, profile wsporcze czy krokwie powinny znajdować się w odległości od 50 do 100cm, a ich zalecana szerokość powinna wynosić przynajmniej 6cm.

2. Ochrona przed UV

Poliwęglan komorowy posiadają warstwę ochronną przed promieniowaniem UV, jednak tylko z jednej strony. Ważne jest zatem, którą stroną zamontujemy płyty z poliwęglanu komorowego. Strona ta jest zawsze zaznaczona przez producenta odpowiednią naklejką i ona powinna być traktowana jako strona zewnętrzna. Co się stanie jeśli płyty z poliwęglanu komorowego zostaną zamontowane nieprawidłowo? Niestety, na całej powierzchni płyt mogą pojawić się uszkodzenia w postaci dziur, jakie są efektem wypalenia spowodowanego nadmiernym nasłonecznieniem. Do złudzenia przypominają one pozostałości po gradobiciu bądź przypalaniu, powodując nieprzyjemne doznania wizualne i tracąc swoje właściwości.

3. Zamykanie komór

Poliwęglan komorowy, jak sama nazwa wskazuje, składa się z komór, które w trakcie montażu powinny zostać zamknięte. W przeciwnym wypadku do komór mogą przedostawać się zabrudzenia oraz wilgoć, co z czasem może zakończyć się nawet porastaniem glonów (od środka). Aby prawidłowo zamknąć płyty z poliwęglanu komorowego nie wystarczy wyłącznie użycie profili zamykających. Nie są one na tyle szczelne, aby całkowicie uniemożliwić dostawanie się do środka kurzu i innych niekorzystnych elementów. Do odpowiedniego zamknięcia komór, należy użyć dedykowanych taśm.

W sprzedaży są 2 rodzaje taśm do zamykania komór płyt poliwęglanowych:

  • Taśma aluminiowa pełna – uniemożliwia dostawanie się pyłków, kurzu oraz wody do wnętrza komór
  • Taśma paroprzepuszczalna – chroni przed zabrudzeniami, jednocześnie pozwalając wydostać się z wnętrza poliwęglanu komorowego pary wodnej.

Zgodnie z zasadami, należy z jednej strony zamknąć komory płyt taśmą aluminiową, z drugiej taśmą paroprzepuszczalną. Nie należy stosować taśmy pełnej z obu stron. Może to spowodować, iż zgromadzona w powietrzu woda zacznie się skraplać bez możliwości ujścia. Właśnie wtedy może pojawić się problem z porostem wewnątrz poliwęglanu.

4. Łączenie płyt poliwęglanowych

Aby uzyskać większą powierzchnię, na przykład zadaszenia, płyty z poliwęglanu komorowego można łączyć wzdłuż komór za pomocą profili łączących. Do użytku zewnętrznego lepsze będą profile aluminiowe. Jeśli łączenie płyt wypada na krokwi, możemy z powodzeniem zrezygnować z profili dolnych. Wówczas wystarczy zastosować odpowiednia uszczelkę montując ją od dołu.

5. Przykręcanie płyt poliwęglanowych

Płyty z poliwęglanu komorowego możemy mocować za pomocą wkrętów odpowiednio dobranych do konstrukcji. Aby zrobić to prawidłowo, należy użyć tak zwanych podkładek grzybkowych. Dzięki nim komory zostaną zamknięte wokół wkrętu. Ważne jest, aby otwór pod podkładkę był kilka milimetrów większy od średnicy samej podkładki. Poliwęglan komorowy jest materiałem czułym na skoki temperatur i przez cały czas pracuje, w związku z czym nie może być zamontowany na sztywno.

Czego nie robić podczas przykręcania płyt poliwęglanowych?

Przede wszystkim nie wolno przykręcać bezpośrednio płyty do konstrukcji, nawet przy użyciu wkrętów samowiercących. Może to spowodować popękanie poliwęglanu wokół wkrętu. Zawsze przed przykręceniem poliwęglanu powinniśmy w pierwszej kolejności wywiercić w nim dziurę.

Przeczytaj również

Ręczne cięcie szkła bezpiecznego

30 października 2018

9 powodów by wybrać szkło polistyrenowe

Najważniejsza cechą szkła polistyrenowego jest bezpieczeństwo. Choć na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od naturalnego szkła, prawda jest nieco inna. Poznaj 9 powodów, które przemawiają za zamianą szkła naturalnego na syntetyczne, oferowane przez firmę Robelit. Szkło polistyrenowe –... czytaj więcej »

Language

Robelit Sp z o.o.
ul. Legionów 79
42-200 Częstochowa
tel. +48 (34) 377 42 98
e-mail: info@robelit.pl