jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Osłona roślin przed mrozem - poradnik

Osłona roślin przed mrozem – poradnik

18 grudnia 2017

Aby rośliny pozostały w dobrej kondycji po zimie, już jesienią warto pomyśleć jak zabezpieczyć je przed najzimniejszą porą roku. Zatroszczyć musimy się zwłaszcza o te rośliny, które pochodzą z cieplejszych rejonów świata – potrzebują większej troski i opieki, a bez naszej pomocy mogłyby po prostu nie przetrwać długiej i mroźnej zimy. Postaram się podpowiedzieć Wam czym okryć rośliny przed mrozem, jak to zrobić i czego unikać.

Jakie rośliny trzeba okryć przed mrozem?

Sposób okrywania roślin na zimę zależy od wymagań rośliny, jednak należy zrobić to dopiero wtedy, gdy temperatura w nocy spadnie poniżej -5°C. Jeżeli jest zbyt ciepło, okrycie może pobudzić wzrost roślin lub przyczynić się do ich gnicia. Poza tym stwarza ono doskonałe kryjówki dla gryzoni. Ochronę należy zapewnić przede wszystkim roślinom ciepłolubnym, tym pochodzącym z cieplejszych rejonów świata czy tym najbardziej delikatnym. Należy pamiętać także o roślinach sadzonych czy przesadzanych jesienią, które nie zdążyły się jeszcze dobrze ukorzenić.

Rośliny wymagające naszej pomocy

Byliny: pełniki, pierwiosnki ząbkowane, niektóre złocienie (chryzantemy) jesienne, zawilce japońskie, hiacynty, ifejony, inkarwille, kosaćce żyłkowe, krokosmie, lilie, pustynniki i trytomy.
Wrażliwe na mróz trawy ozdobne – miskanty i trawy pampasowe.

Zimozielone krzewinki – lawendę, santolinę, tymianek, ubiorek wiecznie zielony.

Zimozielone drzewa i krzewy: kalmie, kiścienie, różaneczniki, mahonie, ogniki, pierisy oraz wrzosy i wrzośce cyprysiki i wrażliwe na mróz odmiany żywotników. Pamiętajcie także o zimozielonych drzewach i krzewach formowane, które regularnie przycinane są mniej odporne na drastyczne zmiany temperatury czy suszę: bukszpany, cyprysiki, ostrokrzewy, choiny, sosny, świerki i żywotniki.

Drzewa i krzewy zrzucające liście: hortensje ogrodowe, ketmie syryjskie, klony palmowe i szczodrzeńce oraz młode katalpy, magnolie i tulipanowce, a także róże i pnącza.

Czym osłaniać rośliny przed zimą

Stroisz –  to ścięte gałęzie drzew iglastych: sosny, świerka, jodły. Istotne jest, że stroisz zapewnia dostęp powietrza do roślin, które są nim przykryte, dlatego można nim okrywać także wrażliwe na mróz rośliny zimozielone. Nie gnieżdżą się pod nimi gryzonie.
Liście –  tworzą warstwę ochronną nieprzepuszczalną dla powietrza, dlatego nadają się do okrywania bylin cebulowych i tych roślin, których części nadziemne zanikają jesienią. Nie wolno okrywać nimi roślin zimozielonych: rośliny mogą pod warstwą liści gnić, a dodatkowo liście mogą być źródłem chorób czy schronieniem dla gryzoni
Chochoły ze słomy – chochołami ze słomy okrywamy drzewa i krzewy. Zabezpieczają one rośliny przed dużym mrozem. Słoma jest dobrym materiałem okrywowym, ponieważ przepuszcza powietrze. Chochoły stają się jednocześnie zimową ozdobą ogrodu. Chochoły i grube słomiane maty zabezpieczają rośliny nawet przed dużym mrozem, niestety dają schronienie gryzoniom.

Zobacz też:Buduj z Robelitem: ogrody zimowe i oranżerie

agrowłóknina

Agrowłóknina –  to doskonały materiał do osłaniania roślin na zimę: chroni zarówno przed mroźnym wiatrem, jak i słońcem, a przed mrozem ochroni jej podwójna warstwa. Stosuje się ją m.in. do zimowego okrywania rododendronów, iglaków, róż czy winorośli. Działa jak kołdra, chroniąc rośliny przed uszkodzeniami, jednocześnie zapewniając prawidłową wegetację i tworząc optymalne warunki przetrwania aż do wiosny. Przepuszcza wodę i powietrze, a jej lekkość nie ingeruje w prawidłowy rozwój roślin.
Kora, torf, trociny. Służą do okrywania rabat bylinowych oraz usypywania kopczyków zabezpieczających korzenie drzew i krzewów przed mrozem.

Przeczytaj również

Ręczne cięcie szkła bezpiecznego

30 października 2018

9 powodów by wybrać szkło polistyrenowe

Najważniejsza cechą szkła polistyrenowego jest bezpieczeństwo. Choć na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od naturalnego szkła, prawda jest nieco inna. Poznaj 9 powodów, które przemawiają za zamianą szkła naturalnego na syntetyczne, oferowane przez firmę Robelit. Szkło polistyrenowe –... czytaj więcej »

Language

Robelit Sp z o.o.
ul. Legionów 79
42-200 Częstochowa
tel. +48 (34) 377 42 98
e-mail: info@robelit.pl