jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Podesty kompozytowe – czyszczenie i konserwacja cz. 1

Podesty kompozytowe – czyszczenie i konserwacja cz. 1

25 lipca 2018

Mimo wielu zalet, jakie podesty kompozytowe posiadają, nie jest to materiał niezniszczalny i niebrudzący. Zwłaszcza na początku użytkowania na powierzchni drewna kompozytowego lubią pojawiać się plamki, zacieki czy przebarwienia. Jest to związane przede wszystkim z zanieczyszczeniami, które wraz z deszczem spadają na ziemię oraz z dużą zawartością drewna w kompozycie.

Plamy na drewnie kompozytowym

podesty kompozytowe
Po opadach deszczu na deskach kompozytowych rzeczywiście widoczne są plamy, a deska kompozytowa wygląda, jakby była mokra. Czasami bardziej widoczne są obwódki plamek, niż cała plama co wynika właśnie zanieczyszczeń powietrza.

Dlaczego na drewnie kompozytowym pojawiają się plamy po deszczu? Czy wiedzieliście, że deszcz oczyszcza powietrze z toksyn, ponieważ „zabiera” je ze sobą? W dodatku wypłukuje zanieczyszczenia nagromadzone na dachach i wszelkich utwardzonych nawierzchniach jak drogi, parkingi itp. Z tego względu w skład deszczówki, poza wodą, często wchodzi:

 • naftalen,
 • piren,
 • benzoapiren,
 • herbicydy,
 • etoksylaty nonylofenolu,
 • pentachlorofenol,
 • ftalan,
 • kadm,
 • ołów,
 • chrom,
 • miedź,
 • nikiel,
 • platyna,
 • cynk.

I jeszcze kilkadziesiąt innych substancji. Dlatego po opadach deszczu odwoływane są alarmy smogowe.

Nie będę się jednak zagłębiać w temat zanieczyszczeń powietrza oraz tego, jak drastyczne może mieć to skutki na nasze zdrowie. Nie jest to tematem przewodnim ani tego wpisu, ani tego bloga. Niemniej jednak, zanieczyszczenia środowiska wpływają na każdą dziedzinę naszego życia, z czego zazwyczaj nie zdajemy sobie nawet sprawy.

Doskonale jednak zdaję sobie sprawę, iż patrząc na poplamiony, nowiutki taras, niekoniecznie interesuje mnie obecność związków chemicznych w ostatnich kroplach deszczu. Taras wygląda po prostu na mocno przybrudzony.

podesty kompozytowe

Jak usunąć plamy z drewna kompozytowego

Wiadomo, że podłogi narażone są nie tylko na deszcz. O rodzajach plam i sposobach ich usuwania można napisać niejedna książkę. Poniżej przedstawię kilka sposobów na usuniecie tych z drewna kompozytowego (sprawdzone własnoręcznie). Usuwanie plam i zabrudzeń z podestów kompozytowych nie wymaga ani zbytniego wysiłku ani specjalistycznych produktów. Sama to sprawdziłam na swoim balkonie.

Jak wyczyścić plamy po deszczu z drewna kompozytowego

Przede wszystkim podesty kompozytowe warto najpierw odkurzyć. Dzięki temu pozbędziemy się połowy zabrudzeń z kurzu i osadów po deszczu. Podesty już po tej prostej czynności będą wyglądały o niebo lepiej. Plamy powstałe po opadach deszczu i zwykłe zabrudzenia schodzą przy użyciu czystej wody i miękkiej ściereczki lub mopa. Najlepiej sprawdza się mikrofibra – jest miękka i doskonale chłonie wodę. Bardziej oporne plamy wyczyścimy wodą z dodatkiem zwykłego płynu do mycia naczyń, a następnie czystą wodą.

Pozostawienie na podestach wody z płynem do naczyń może sprawić wrażenie, że plamy nie zeszły – na podestach po prostu pozostaną ślady po płynie. Idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza przy większych powierzchniach, są myjki ciśnieniowe. Także tutaj sprawdzi się sama woda, bez użycia jakichkolwiek detergentów. Pamiętajcie, aby nie ustawiać maksymalnej mocy – zbyt silny strumień wody może przynieść więcej szkody niż pożytku. Po wyschnięciu na podestach kompozytowych nie powinna być żadna plama.

To jeszcze nie koniec – temat jest na tyle obszerny, że ciężko go objąć w jednym wpisie. Dlatego przygotowujemy już kontynuację tekstu, z której dowiecie się m.in. jak czyścić plamy z tłuszczu z podestów kompozytowych.

 

Przeczytaj również

Ręczne cięcie szkła bezpiecznego

30 października 2018

9 powodów by wybrać szkło polistyrenowe

Najważniejsza cechą szkła polistyrenowego jest bezpieczeństwo. Choć na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od naturalnego szkła, prawda jest nieco inna. Poznaj 9 powodów, które przemawiają za zamianą szkła naturalnego na syntetyczne, oferowane przez firmę Robelit. Szkło polistyrenowe –... czytaj więcej »

Language

Robelit Sp z o.o.
ul. Legionów 79
42-200 Częstochowa
tel. +48 (34) 377 42 98
e-mail: info@robelit.pl