jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Jak się przygotować do budowy szklarni.

Jak się przygotować do budowy szklarni.

03 listopada 2016

szklarnia-przygotowanie-podloza-pod-roslinyJakiś czas temu pisałam, że najlepszą porą roku na wybudowanie szklarni jest jesień. A ta rozpoczęła się już na dobre. Jeśli nadal zastanawiacie się nad budową szklarni, warto zrobić to właśnie teraz. Wówczas już w połowie lutego będzie możliwy wysiew pierwszych nasion. Poza tym w okresie zimowym będziemy mogli doposażyć naszą szklarnię (sieci handlowe oferują wówczas ciekawe promocje).

Budowa samej szklarni to tak naprawdę najmniejszy problem – zwłaszcza, gdy kupuje się gotową od firmy Robelit. Nie obiecuję, że będzie łatwo. Wysiłek jednak już najbliższej wiosny na pewno zostanie doceniony.

Zanim zdecydujemy się na taką inwestycję należy przede wszystkim zastanowić się, do czego będzie nam ona służyła, aby dobrać do niej odpowiednie wyposażenie. Jeszcze nie tak dawno były kojarzone z uprawą pomidorów czy z hodowlą kwiatów. Coraz częściej jednak są oazą spokoju, gdzie można w zaciszu i w otoczeniu egzotycznych kwiatów naładować baterie. Warto zastanowić się także nad ogrodem zimowym, gdzie można urządzić chociażby kącik czytelniczy… Jeśli szklarnia ma nam służyć przez cały rok, będzie nam potrzebne ogrzewanie. Warto też pomyśleć o systemie nawadniającym, aby w połowie lata nie biegać z konewką przez cały ogród.

Bardzo ważny jest wybór miejsca, które musi być dobrze nasłonecznione, z dala od drzew i innych budynków, najlepiej w południowej części ogrodu. Najkorzystniejszym będzie ustawienie szklarni dłuższym bokiem w kierunku południowym. Warto wówczas doprowadzić tam wodę, aby węże ogrodowe nie ciągnęły się przez cały ogród.

szklarnia-stawiamy-konstrukcjeJeśli wiemy już, do czego będzie nam taka szklarnia służyła i gdzie ją postawimy, zastanówmy się nad jej metrażem. Optymalny rozmiar przydomowej szklarni to 10 – 15 metrów kwadratowych, nie za mała, nie za dużo. Jeśli zdecydujemy się na szklarnię większą niż 25 m², wówczas musimy postarać się o pozwolenie na budowę w odpowiednim urzędzie. To samo dotyczy tych ogrodów, w których stoi np. altanka czy wiata. Pamiętajmy, że łączna liczba tego typu obiektów nie może przekraczać dwóch na 500 m² działki. Zawczasu przygotowane dokumenty nie będą nam spędzać snu z powiek. Zwłaszcza, gdy nasza konstrukcja wzbudzi ciekawość „życzliwych” sąsiadów.

Gotowe? Możemy zamawiać. Czas realizacji zamówień na szklarnię w firmie Robelit wynosi maksymalnie do dwóch tygodni. Istnieje także możliwość dowozu bezpośrednio do klienta. W tym czasie należy przygotować podłoże. Nawet szklarnię firmy Robelit należy postawić na płaskiej powierzchni. Dzięki temu składniki odżywcze znajdujące się w ziemi nie będą się wypłukiwały a szklarnia zachowa stabilność. Dlatego też przy różnicach w poziomach powierzchni, należy ją wyrównać. Warto także, jeszcze przed ustawieniem szklarni, przekopać ziemię oraz sprawdzić rodzaj gleby. Na tym etapie może się okazać, iż należy wymienić ziemię lub zakupić odpowiednie podłoże czy maty ogrodowe ( już niedługo dostępne w Robelit). Z doświadczenia wiem, że łatwiej jest wymienić ziemię, zanim ustawimy szklarnię. Nie trzeba wówczas bardzo precyzyjnie manewrować taczką…. Na szczęście fundamenty pod jej budowę nie są wymagane, oszczędzimy więc sporo czasu.

Teraz pozostaje nam już tylko złożyć szklarnię zgodnie z instrukcją. Wielu producentów deklaruje, że do złożenia szklarni samodzielnie wystarczy jeden dzień. Niestety, zazwyczaj mija się to z prawdą. Chyba że zaczniemy pracę bardzo wczesnym rankiem i skończymy późnym wieczorem. Radzę więc zarezerwować sobie dwa dni i kogoś do pomocy. Wówczas praca pójdzie o wiele szybciej i sprawniej. Samo złożenie szklarni nie jest bardzo trudne, ale kłopotliwe – głównie ze względu na duże gabaryty.

Po złożeniu szklarni warto zadbać o jej wyposażenie. Potrzebne będą podpórki do roślin, półki, może jakaś szafka. Wybór wyposażenia jest sprawą bardzo indywidualną i tak naprawdę dopiero za jakiś czas naprawdę będziemy wiedzieli, co jest nam w tej szklarni potrzebne.

Przeczytaj również

Ręczne cięcie szkła bezpiecznego

30 października 2018

9 powodów by wybrać szkło polistyrenowe

Najważniejsza cechą szkła polistyrenowego jest bezpieczeństwo. Choć na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od naturalnego szkła, prawda jest nieco inna. Poznaj 9 powodów, które przemawiają za zamianą szkła naturalnego na syntetyczne, oferowane przez firmę Robelit. Szkło polistyrenowe –... czytaj więcej »

Language

Robelit Sp z o.o.
ul. Legionów 79
42-200 Częstochowa
tel. +48 (34) 377 42 98
e-mail: info@robelit.pl