jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Szklarnia z poliwęglanu - Przygotowanie na zimę.

Szklarnia z poliwęglanu – Przygotowanie na zimę.

31 października 2017

,

Rok temu pisaliśmy, w jaki sposób budować szklarnię. W tamtym tekście wspomnieliśmy o tym, że najlepszy czas na budowę szklarni to jesień. Oczywiście samo wybudowanie szklarni to nie wszystko – później trzeba o nią dbać za sprawą odpowiedniej konserwacji. Aby służyła nam przez długie lata, należy się o nią troszczyć, w tym… odpowiednio przygotować ją do zimy, aby już wczesną wiosną rozpocząć pierwsze wysiewy kwiatów, warzyw i owoców.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim zanim chwycą pierwsze mrozy, powinniśmy umyć poliwęglan. Dzięki temu pozbędziemy się brudu, ziemi czy szczątek roślin. Pozwoli to zapobiec tworzeniu się brył lodu, a ponadto ułatwi obsuwanie się śniegu, który do czystej powierzchni nie będzie się kleił. Poliwęglan to bardzo wytrzymały materiał, odporny także na mrozy, niemniej jednak grube połacie śniegu mogą go uszkodzić Dlatego też, jeśli na szklarni zalega duża ilość śniegu – warto ją odśnieżyć.

Dezynfekcja szklarni

Przed zimą warto dokładnie zdezynfekować szklarnię, aby choroby i szkodniki nie przetrwały do kolejnego sezonu. Do dezynfekcji szklarni zazwyczaj używana jest siarka. Spalanie siarki należy wykonać w temperaturze około 20oC, a na 100m2 zużywa się około 2 kg siarki i 40 g nadmanganianu potasu. Dezynfekcję konstrukcji szklarni i tuneli foliowych, elementów deszczowni i innych urządzeń przeprowadza się bezpośrednio po zakończeniu wegetacji roślin. Drobno pokruszoną siarkę zmieszaną z nadmanganianem potasu wyłożoną na metalowych podstawach, rozkłada się równomiernie w kilku miejscach obiektu uprawowego i zapala. Po spaleniu, po upływie około 24 godzin, obiekt należy dokładnie wywietrzyć, a resztki roślinne starannie usunąć.

Oczyszczanie gleby

Gleba przede wszystkim powinna być wolne od szczątków roślin czy owadów, dlatego też najlepiej jest zdjąć wierzchnią warstwę gleby ( 5-7cm). Następnie trzeba przekopać glebę i oraz użyć jesiennego nawozu. Do przykrycia gleby możemy użyć słomy lub agrowłókniny.

Uprawa roślin w szklarni zimą

W szklarniach można uprawiać rośliny przez cały rok, jeśli tylko nie zapomnimy o ogrzewaniu. Dla wzrostu roślin jest ważna nie tylko w zimie. Ogrzewanie wiosną pozwala szybciej cieszyć się zbiorami, jesienią – wydłuża sezon, a ogrzewanie szklarni wykonanej z poliwęglanu zapewni bezpieczeństwo bylin zimowych. Izolując szklarnię, oszczędza się energię, dlatego na jej ścianach można rozłożyć przezroczystą folię a fundamenty obsypać ziemią. W przypadku bardzo niskich temperatur można dodatkowo obłożyć ściany słomianymi matami.

Korzyści z zimnej szklarni

W nieogrzewanej szklarni temperatura spada poniżej zera, ale za to możemy w niej dowolnie kontrolować wilgotność podłoża. Wówczas jest to idealne miejsce do przechowywania roślin, które podczas zimowego spoczynku muszą mieć sucho, a nadmiar wilgoci w tym okresie może spowodować ich gnicie. Są to m.in. wysokogórskie, zazwyczaj zimozielone rośliny, bytujące w naturze wśród skał, takie jak ramonda pirenejska, pierzogłówka grecka, pierwiosnek Allioniego czy lewizja gruboszowata.

Przeczytaj również

Ręczne cięcie szkła bezpiecznego

30 października 2018

9 powodów by wybrać szkło polistyrenowe

Najważniejsza cechą szkła polistyrenowego jest bezpieczeństwo. Choć na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od naturalnego szkła, prawda jest nieco inna. Poznaj 9 powodów, które przemawiają za zamianą szkła naturalnego na syntetyczne, oferowane przez firmę Robelit. Szkło polistyrenowe –... czytaj więcej »

Language

Robelit Sp z o.o.
ul. Legionów 79
42-200 Częstochowa
tel. +48 (34) 377 42 98
e-mail: info@robelit.pl