jesteś w:   Strona Główna   »   Blog firmowy   »   Zrób to sam – oświetlenie LED do daszka nad drzwiami

Zrób to sam – oświetlenie LED do daszka nad drzwiami

07 grudnia 2016

,

W czasie jesiennych i zimowych wieczorów szczególnie doceniamy rolę oświetlenia, także tego zewnętrznego. Oświetlona droga do domu czy chociażby drzwi wejściowe sprawiają, że czujemy się pewniej i bezpieczniej. Nie zawsze jednak jest możliwy montaż reflektorów czy lamp zewnętrznych. W takich sytuacjach sprawdza się bardzo popularne w ostatnim czasie oświetlenie LED, które można zamontować praktycznie wszędzie. Na przykład przy daszku firmy Robelit zamontowanym nad drzwiami wejściowymi.

 Aby zamontować takie oświetlenie potrzebne są:

  • wodoodporna taśma LED – koszt ok. 10 zł za metr. Na rynku dostępne są w różnych barwach i o różnej mocy. Wybrałam barwę ciepłą, a do podświetlenia daszka potrzebowałam 1,8 m. Taśmę można skracać nożyczkami w wyznaczonych do tego miejscach.
  • zasilacz przeznaczony do diód LED – koszt ok. 20 zł. W popularnym serwisie aukcyjnym kupiłam gotowy zestaw taśmy LED (5m) oraz zasilacz.
  • przewód dwużyłowy 2×0,5mm – koszt ok. 2 zł za metr. Jeśli zdecydujemy się na taśmę RGB, będziemy potrzebować przewodu czterożyłowego (4×0,25mm) oraz sterownika.
  • koszulki termokurczliwe, aby zakryć łączenia – koszt ok. 5 zł
  • opcjonalnie czujnik ruchu z czujnikiem zmierzchu – koszt ok. 20 zł

Potrzebne narzędzia:

lutowanie

 

 

 

 

  • lutownica, cyna, kalafonia
  • zapalniczka

Za nim jednak zaczniemy montaż, należy przemyśleć źródło prądu, do którego podłączymy zasilacz. Może się okazać, że będziemy musieli umieścić go w domu – wówczas przydać się może również wiertarka.

Wykonanie:

daszek-z-oswietleniem

 

 

 

 

1. Do taśmy LED należy przylutować przewód. Spoinę zakrywamy koszulką termokurczliwą i podgrzewamy zapalniczką.
2. Taśmę LED przyklejamy do daszku – najlepiej do profili. Taśmy są samoprzylepne.
3. Przewód doprowadzamy do miejsca, gdzie podpięty będzie zasilacz.
4. Łączymy z zasilaczem – lutujemy. Należy pamiętać, aby (-) z taśmy LED połączyć z (-) na zasilaczu a (+) z (+). Na taśmie punkty lutownicze są opisane, a w zasilaczu (+) jest zazwyczaj czerwony a (-) czarny. Jeśli podłączymy odwrotnie, instalacja nam po prostu nie zadziała, ale z taśmą nic się nie stanie. Wówczas wystarczy zamienić przewody.
5. Czujnik ruchu podłączamy do źródła prądu – przed zasilaczem. Montujemy go przy daszku w pozycji najbardziej optymalnej dla użytkownika.
6. Podłączamy do prądu i gotowe.

Przeczytaj również

Ręczne cięcie szkła bezpiecznego

30 października 2018

9 powodów by wybrać szkło polistyrenowe

Najważniejsza cechą szkła polistyrenowego jest bezpieczeństwo. Choć na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od naturalnego szkła, prawda jest nieco inna. Poznaj 9 powodów, które przemawiają za zamianą szkła naturalnego na syntetyczne, oferowane przez firmę Robelit. Szkło polistyrenowe –... czytaj więcej »

Language

Robelit Sp z o.o.
ul. Legionów 79
42-200 Częstochowa
tel. +48 (34) 377 42 98
e-mail: info@robelit.pl