Daszek nad pompę ciepła

Daszek nad pompę ciepła

Czy daszek nad zewnętrzną jednostkę ciepła jest potrzebny?

To najważniejsze pytanie, które należy sobie zadać na początku rozważań o zasadności zadaszenia pompy. Producenci twierdzą, że instalacja daszka nad zewnętrzną jednostkę ciepła nie jest konieczna - chyba, że istnieje ryzyko zsunięcia się z dachu większej ilości śniegu. Tej ewentualności nie jesteśmy w stanie przewidzieć, dlatego instalacja daszka od razu przy zakupie pompy wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. To wówczas staramy się ją również prawidłowo ułożyć - tak pod kątem ergonomii, jak i wydajności użytkowania.

 

Gdzie umieścić pompę ciepła?

Dobrze jest zainstalować ją na ścianie budynku. Maksymalne, ewentualne, oddalenie od ściany wynosi do półtora metra. Należy także wziąć pod uwagę stronę nasłonecznienia, aby ograniczać oddziaływanie energii cieplnej. Ustawienie urządzenia w słońcu może fatalnie wpływać na jego pracę. Pamiętajmy także, aby nie umieszczać pompy bezpośrednio pod dachem, aby nie uszkodził jej osuwający się śnieg, jak i zbyt blisko płotu ze względu na normy akustyczne. Montaż daszka z poliwęglanu, czy z płyty akrylowej, z łatwością dostosujemy do powyższych wytycznych.

 

Czy pompę ciepła można zadaszyć?

Promieniowanie UV, opadający lód, zmarzlina, śnieg nie wpłyną negatywnie na pracę urządzenia jeśli zamontujemy nad nim zadaszenie. Daszek nad pompę ciepła stanowi ochronę przed jej uszkodzeniem, jak i niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Producenci pomp ciepła pomimo, że nie wykazują konieczności ich dodatkowej osłony/zabudowy - ponieważ jako jednostki zewnętrzne cechują się szczelnością - to tłumaczą zarazem, że śnieg czy inne opady mogą powodować ich oblodzenia. Prawidłowa wentylacja i cyrkulacja wody jest kluczowa dla bezawaryjnej pracy urządzenia, dlatego ważne jest umieszczanie go na podwyższeniu i ograniczanie niekorzystnych zewnętrznych czynników.

 

 

Jak obniżyć hałas pompy ciepła?

Z pewnością sąsiedzi docenią nasze starania obniżenia hałasu generowanego przez pompę. Jej cicha praca jest ważna zwłaszcza nocą, gdy milknie okoliczny gwar a mieszkańcom zależy na niczym nie zakłóconym odpoczynku. Zgodnie z przepisami właściciel jednorodzinnej zabudowy zobowiązany jest do nie przekraczania 40 dB(A) hałasu. Pracę urządzenia wyciszymy poprzez wykonywanie regularnych przeglądów, instalację materiałów izolacyjnych (pianki, maty wygłuszającej), montaż zadaszenia czy posadzenie roślin. Zadaszenie pompy ciepła przynosi korzyści ekonomiczne przy gospodarowaniu jej energią. Wyższy współczynnik efektywności COP to w efekcie niższe koszty ogrzewania. Optymalna efektywność i bezawaryjność urządzenia to główne czynniki pracy urządzenia na których zależy wszystkim jej użytkownikom. Pomijając większą estetykę pompy, wypływającą z jej zadaszenia, to daszek nad pompę może stanowić również pewien element bezpieczeństwa przy ewentualnej próbie jej kradzieży.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl