Filtry
Kolor wypełnienia
Materiał konstrukcji
Wysyłka w
Pokaż filtry
Schowaj filtry

Daszki nad pompę ciepła
Nowe rozwiązanie grzewcze wymaga odpowiedniej ochrony i zabezpieczenia, dlatego zaprojektowaliśmy zadaszenie dedykowane nad pompę ciepła. Daszek nad pompę ciepła Arco Pro Max to skromny, ale i niezbędny wydatek względem tak kosztownej inwestycji. Ochroni pompę, ograniczy jej hałas i wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Minimalistyczne wykończenie, dostępność dwóch wariantów kolorystycznych i łatwość montażu to wiodące zalety tego modelu.

Zainwestowałeś w nowy system grzewczy i zastanawiamy się jak najekonomiczniej ustawić pompę ciepła? Wygoda użytkowania, właściwie ustawienie czy wydajność pompy to ważne czynniki, ale pamiętajmy o jej zabudowie. W tej kategorii znajdziesz wygodne daszki nad pompę ciepła. Sprawdź i wybierz najlepszą opcję dla siebie!

Czy pompę ciepła można zadaszyć?

Daszek nad pompę ciepła stanowi dobrą ochronę przed jej fizycznym uszkodzeniem i niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Opadające bryły lodu, zmarzlina (przede wszystkim w miejscu odprowadzania skroplin), zasypanie śniegiem będzie mniejszym zagrożeniem dla pracy urządzenia jeśli zamontujemy nad nim daszek. Producenci pomp, chociaż nie wskazują na konieczność ich dodatkowego zadaszenia (ponieważ jako jednostki zewnętrzne charakteryzują się wysoką szczelnością) to zarazem wyjaśniają, że nagromadzony śnieg czy opady deszczu mogą powodować oblodzenia. Wszelkie utrudnienia w odpływie wody potęgują widmo awarii. Dlatego ważne jest umieszczenie urządzenia na podwyższeniu i ograniczenie niekorzystnych czynników z zewnątrz, aby zmniejszyć liczbę defrostów i nie zaburzać odpowiedniej cyrkulacji powietrza. 

W jakim miejscu powinna stać pompa ciepła?

Dobrze jest nie umieszczać pompy bezpośrednio pod dachem, aby nie uszkodził jej potencjalnie osuwający się śnieg. Jeśli głównym zadaniem urządzenia jest ogrzewanie budynku to wskazaniem jest montaż od strony południowej, a jeśli będzie przygotowywać również ciepłą wodę to lepiej umiejscowić ją od strony północnej. Ponadto pompa powietrzna powinna znajdować się w odpowiedniej odległości od ściany (standardowo ok. 30 cm) - odległość tą każdorazowo określa producent. Do powyższych wytycznych łatwo dostosować montaż poliwęglanowego daszka nad pompę ciepła, który jako lekkie, ale i wytrzymałe zadaszenie może być przytwierdzony do dowolnej ściany budynku.

Jak ograniczyć hałas pompy ciepła?

Cicha praca pompy jest ważna szczególnie w nocy, aby nie zakłócać odpoczynku mieszkańcom domu, jak i sąsiadom. Zgodnie z przepisami właściciel jednorodzinnej zabudowy zobowiązany jest do zachowania hałasu na działce poniżej 40 dB(A). Nowe jednostki grzewcze spełniają te wymagania. Dodatkowe źródło wyciszenia uzyskamy także przez doposażenie pompy w dźwiękochłonną obudowę. Odgłos pracy urządzenia obniży ponadto wykonywanie przeglądów zgodnie z wytycznymi producenta, montaż zadaszenia czy posadzenie w pobliżu roślin.

Daszek z poliwęglanu przyczynia się do racjonalnego gospodarowania energią pompy. Wyższy współczynnik efektywności COP (Coefficient of Performance) to mniejsze zużycie prądu, czyli i niższe koszty ogrzewania. Optymalna efektywność i bezawaryjność urządzenia to główne czynniki pracy pompy, na których zależy wszystkim jej użytkownikom. 

W tej kategorii można znaleźć specjalne daszki stworzone do ochrony pomp ciepła. Z uwagi na stosunkowo wysoki koszt zakupu i montażu takiego urządzenia, warto zadbać o to, aby w trakcie użytkowania nie uległo ono uszkodzenia. W roli zabezpieczenia dobrym rozwiązaniem będą właśnie daszki – ich głównym zadaniem jest ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i innymi czynnikami.

Daszek nad pompą ciepła – zastosowanie i zalety użytkowania

Daszek nad pompę ciepła jest używany przede wszystkim do zabezpieczenia sprzętu przed czynnikami zewnętrznymi. Mowa głównie o pogodzie, w szczególności o intensywnych deszczach, silnych wiatrach czy dużych opadach śniegu. Nie jest to jednak jego jedyne zadanie. Daszek na pompę ciepła może wpływać również na komfort korzystania z urządzenia poprzez redukcję hałasu. Odpowiednio zamontowana konstrukcja wygłusza dźwięki wydawane przez pompę; do tego można liczyć na wzrost wytrzymałości całej instalacji. Należy jednak pamiętać, by poprawnie dobrać daszek do pompy ciepła – dzięki temu będzie mógł skutecznie chronić urządzenie.

Jak dobrać daszek na pompę ciepła?

Co zrobić, by dopasować zadaszenie nad pompę ciepła? Należy kierować się głównie rozmiarem źródła energii. Daszek nie może być węższy ani krótszy niż urządzenie; w przeciwnym wypadku nie będzie w stanie zapewnić wymaganej ochrony. Ciekawym produktem są daszki nad pompę ciepła ze zmiennym położeniem, które można dostosować do danego sprzętu.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy odpowiednia będzie pompa ciepła 5 kW, do jakiego domu sprawdzi się takie rozwiązanie lub w jakich warunkach dobrym wyborem będzie pompa ciepła 6 kW z zasobnikiem, skontaktuj się z naszymi konsultantami.


Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty. Wybierz najlepszy daszek nad pompę ciepła dla siebie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl