Pokaż filtry
Schowaj filtry

Izolacje pionowe i poziome
Izolacja fundamentów budynku to czynność niezmiernie ważna, to od niej bowiem zależy stabilność całej budowli. Ponadto, jeśli nie wykona się odpowiedniej izolacji poziomej jak i pionowej fundamentu, może się to w efekcie końcowym zakończyć niechcianą katastrofą. To dodatkowe zabezpieczenie, które zapobiega zawilgoceniu ścian fundamentowych. Dlatego należy dokładnie wykonać izolacje poziome i pionowe.

FOLIA PAROPRZEPUSZCZALNA LO90 1,5X50MB FOLIA PAROPRZEPUSZCZALNA LO90 1,5X50MB
Producent: Robelit
Cena: 178,00 zł 338,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
IZOLACJA POZIOMA 1MM 0,3X25MB IZOLACJA POZIOMA 1MM 0,3X25MB
Producent: Robelit
Cena: 57,00 zł 104,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
IZOLACJA POZIOMA 1MM 0,4X25MB IZOLACJA POZIOMA 1MM 0,4X25MB
Producent: Robelit
Cena: 79,00 zł 129,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
IZOLACJA POZIOMA 1MM 0,5X25MB IZOLACJA POZIOMA 1MM 0,5X25MB
Producent: Robelit
Cena: 100,00 zł 154,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
FOLIA KUBEŁKOWA 400 - 0,5x20M FOLIA KUBEŁKOWA 400 - 0,5x20M
Producent: Robelit
Cena: 60,00 zł
zobacz więcej
FOLIA KUBEŁKOWA 400 - 1,0x20M FOLIA KUBEŁKOWA 400 - 1,0x20M
Producent: Robelit
Cena: 119,00 zł
szt.
zobacz więcej
FOLIA KUBEŁKOWA 400 - 1,5x20M FOLIA KUBEŁKOWA 400 - 1,5x20M
Producent: Robelit
Cena: 178,00 zł
szt.
zobacz więcej
FOLIA KUBEŁKOWA 400 - 2,0x20M FOLIA KUBEŁKOWA 400 - 2,0x20M
Producent: Robelit
Cena: 237,00 zł
zobacz więcej

Izolacja pozioma – na czym polega?

Izolację poziomą układa się pomiędzy ławami a ścianami oraz między ścianami parteru, a fundamentem danego budynku. Jej przeznaczenie to zabezpieczenie murów przed podchodzeniem wody. Przekładki z materiału izolacyjnego dodatkowo tworzą tzw. warstwę poślizgową, dzięki której ściana i ława nie stanowią jednego elementu konstrukcyjnego.

 

Izolacja pozioma – czy zawsze jest potrzebna?

Gdyby pozostawić ściany fundamentowe bez zabezpieczenia, wchłonęłyby one wodę z gruntu niemalże jak gąbka, a to spowodowałoby z czasem zagrożenie dla całej konstrukcji budynku. Dlatego też osłania się je izolacją poziomą od strony gruntu, a często także od strony wewnętrznej budynku.

 

Kiedy izolacja pionowa nie jest potrzebna

Kiedy ściany budynku wykonane są z betonu wodoszczelnego, izolacja pionowa fundamentów nie jest koniecznością. W takiej sytuacji ściany fundamentowe zabezpiecza się przeważnie lekką izolacją pionową w postaci jednej warstwy papy czy też folii. Przeznaczenie takiego zabezpieczenia to ochrona przed wilgocią, która jest w gruncie. Folia jest dodatkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne.

 

Materiały używane do izolacji poziomej i pionowej

Izolacja pozioma fundamentów nie jest wymagająca w kwestii potrzebnych do jej wykonania materiałów. Tu wybór pada zwykle na folię. Wystarczy położyć zwykle jedną jej warstwę, bez konieczności zgrzewania, ponieważ folie izolacyjne posiadają tłoczoną fakturę i dzięki temu doskonale przylegają do zaprawy.

Izolacja pionowa fundamentów to o wiele bardziej skomplikowane zadanie. W tym przypadku wykorzystuje się folię kubełkową, która stanowi warstwę hydroizolacyjną, osłaniającą warstwę (lub warstwy) termoizolacyjną.

 

Jakie są najlepsze warunki do wykonania izolacji?

Proces wykonywania izolacji poziomych i pionowych trwa zwykle kilka dni, jednak wiele w tej kwestii zależy od czynników atmosferycznych (chociaż niektóre działania można prowadzić nawet przy niskich temperaturach), ścian fundamentowych oraz od rodzaju danej izolacji. I tu najlepszym pomysłem jest wykorzystanie do tego zadania profesjonalnej ekipy remontowej (np. tej, z której pomocy korzystaliśmy podczas budowy domu), która posiada ku temu odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie, co jest niezmiernie ważne, by założenie przebiegało sprawnie i profesjonalnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl