Docieplanie okien za pomocą pleksi

Docieplanie okien za pomocą pleksi

Po latach użytkowania okna stają się nieszczelne i powodują utratę cennego ciepła. Spadek komfortu grzewczego w budynku mieszkalnym szczególnie dokucza w okresie zimowym, dlatego należy zadbać o poprawę termoizolacji. Warto wykorzystać w tym celu funkcjonalne i sprawdzone rozwiązanie, jakim jest ocieplenie okien z pleksi. To popularne tworzywo o szerokim zastosowaniu, szczególnie jako element wykończeniowy domu. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jakie cechy i właściwości ma pleksa. Zobacz, jak w prosty sposób wpłynąć na energooszczędność i płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie. 

Pleksa - właściwości i zastosowanie 

Pleksa przezroczysta to powszechnie stosowana nazwa dla szkła akrylowego, składającego się z polimetakrylanu metylu (PMMA). Płyty z pleksi są  popularnym tworzywem sztucznym, z powodzeniem zastępującym tradycyjne szkło. Mają dużą przepuszczalność światła (na poziomie 90%) i najczęściej stosowane są w budownictwie, przemyśle,  produkcji elementów reklamowych oraz aranżacji wnętrz. Charakteryzują się trwałością oraz bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną i tłumieniem dźwięków. Szkło akrylowe jest odporne na odkształcenia cieplne, warunki atmosferyczne oraz działanie czynników nieorganicznych (np. kwasy, zasady, sól). Dodatkowo nie ulega zarysowaniu i kruszeniu się. 

Docieplanie okien pleksą

Docieplenie nieszczelnych okien płytami z szkła akrylowego jest praktycznym i skutecznym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga wprowadzania zmian w elewacji budynku oraz jest korzystne cenowo. Wystarczy dopasować i dociąć pleksi do wymiarów okna, a następnie przymocować ją do wewnętrznej strony szyby. W ten sposób będzie stanowić dodatkową warstwę termoizolacji i chronić przed utratą ciepła. Co ważne, pleksa jest przezroczysta i niewidoczna, zatem nie wpływa na walory estetyczne okna. Z kolei dzięki dużej odpornosci  na żółknięcie oraz szkodliwe promienie UV, w trakcie użytkowania nie zmieni swojego koloru.  

Montaż płyty z pleksi 

Szkło akrylowe jest materiałem gładkim, lekkim i sztywnym, ale jednocześnie termoplastycznym, co umożliwia łatwe kształtowanie i obróbkę. Montaż pleksi na oknach  jest prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Można ją przykleić na taśmie dwustronnej do ramy okiennej. Aby wyciąć pożądany kształt płyty, można użyć standardowych narzędzi do piłowania drewna lub metalu, a w przypadku cienkich płyt nożyka do tapet. Należy jednak pamiętać, że przyrządy muszą być ostre, a podczas pracy należy usuwać wióry i opiłki. Pleksa powinna być polerowana ręcznie za pomocą zamszu lub filcu w połączeniu ze specjalnym płynem polerskim. 

 

Szkło akrylowe ma dobre parametry techniczne i jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych. Na jego popularność niewątpliwie wpływa trwałość, jakość oraz korzystna cena. Jeśli czeka Cię docieplenie okien w domu, postaw na płyty z pleksi. To sprawdzone rozwiązanie, które możesz wykonać samodzielnie, przy optymalnym nakładzie pracy i kosztów. Komfort grzewczy gwarantowany!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl