Zadbany ogród jest sercem każdej posesji oraz pięknym dopełnieniem domu. Z jednej strony ma niewątpliwe walory estetyczne, a z drugiej jest strefą przeznaczoną na wypoczynek i rozrywkę. Trudno wyobrazić go sobie bez elementów małej architektury ogrodowej, które pozwalają funkcjonalnie podzielić przestrzeń oraz pomysłowo ją zaaranżować. Mogą wyeksponować lub zasłonić poszczególne elementy ogrodu, są także dekoracyjnym dodatkiem do roślin. Architektura ogrodowa sprawia, że relaks na świeżym powietrzu będzie jeszcze przyjemniejszy, dlatego warto pomyśleć o niej już na etapie projektowania domu. W poniższym artykule dowiesz się, jakie materiały i kolory warto wybrać do upiększenia swojego ogrodu.
Mała architektura ogrodowa - co to jest ?
Zgodnie z zapisami Prawa budowlanego do małej architektury ogrodowej zalicza się niewielkie obiekty, a w szczególności:
- kultu religijnego, jak kapliczki, krzyże przydrożne, figury
- posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej
- użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki
Zajmują niewielką powierzchnię i nie są trwale związane z gruntem, zatem nie wymagają pozwolenia na budowę. Można bez obaw można postawić je na posesji, bez konieczności zgłaszania w urzędzie. Ze względu na małe wymiary i rolę którą pełnią, do obiektów małej architektury zalicza się również murowane grille, murki, ławy, podesty, chodniki, oczka wodne, pergole, kratki trawnikowe, meble ogrodowe czy donice.
Architektura ogrodowa - jakie materiały wybrać?
Elementy małej architektury można wykonać z różnego rodzaju materiałów, a możliwość aranżacji jest ogromna. Przy wyborze warto jednak zwrócić uwagę na ich użyteczność oraz spójność ze stylem domu i obejścia. Nieprzemijającym trendem w architekturze ogrodowej jest prostota i elegancja, a do najczęściej wykorzystywanych materiałów należy beton i kamień, ponieważ są trwałe i uniwersalne. Naturalny kamień wyróżnia się bogactwem faktur i kolorów oraz dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Doskonale sprawdzi się w roli dekoracyjnych chodników, pokryć dla murków i ogrodzeń. Z kolei surowy beton pasuje do wykonania oryginalnych kształtów donic, gazonów, stanowisk grillowych, ogrodzeń i osłon. Dzięki nowoczesnym technologiom obróbki można go dowolnie formować, zgodnie z zapotrzebowaniem i nietuzinkowymi pomysłami.
Jakie kolory wybrać do ogrodu?
Architektura ogrodowa może przybierać różne barwy, wszystko zależy od potrzeb i gustu właścicieli posesji. Ciepłe barwy optycznie przybliżają i zmniejszają przestrzeń, zatem aby dodać jej nieco prywatności warto wybrać aranżacje w kolorze beżowym, kremowym, żółtym, czerwonym lub pomarańczowym. Z kolei chłodne barwy optycznie oddalają i powiększają przestrzeń, dlatego dobrze sprawdzą się w małych ogrodach. W tym wypadku warto postawić na błękit, zieleń czy odcienie szarości. Jeśli obiekty małej architektury ogrodowej są stonowane, można wykorzystać efekt kontrastu i ożywić je mocnym akcentem, jak jaskrawe meble czy siedziska.
Ochrona roślin zimą - produkty do ogrodu
Architektura ogrodowa służy przede wszystkim wyeksponowaniu i ozdobieniu roślin. Aby rosły oraz bujnie kwitły w okresie wiosennym i letnim, trzeba solidnie zabezpieczyć je podczas niskich temperatur. Do pojedynczych roślin warto zastosować zimowe kaptury ochronne wykonane z agrowłóknin. Dzięki różnym rozmiarom oraz wszytej tasiemce można dostosować je do roślin i solidnie umocować. Z kolei do osłony i okrycia roślin wysianych i sadzonek, warto wykorzystać agrotkaniny. Wykonane są z agrowłókniny i mają szerokie zastosowanie, w tym zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami termicznymi oraz chwastami. Zapewniają ochronę przed ptakami i gryzoniami, opadami deszczu i gradu, utratą wilgotności lub oparzeniami słonecznymi. Dodatkowo przyspieszają wzrost roślin oraz zwiększenie plonów.
Architektura ogrodowa pozwala na praktyczne i dekoracyjne zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Ponieważ możliwości aranżacji jest nieskończenie wiele, warto pomyśleć o niej już podczas projektowania budynku, aby całość stanowiła spójnie stylistyczną całość. Na rynku dostępny jest szeroki wybór materiałów o różnych kolorach i kształtach, więc dekorowanie ogrodu może być dużą przyjemnością.