Agrowłóknina – czym jest i po co z niej korzystać?

Agrowłóknina – czym jest i po co z niej korzystać?

 

Agrowłóknina to jeden z najbardziej przydatnych materiałów wykorzystywanych w ogrodzie. Z jej wykorzystaniem można znacząco ograniczyć ilość pracy przy chwastach – można ją ułożyć bezpośrednio na przygotowanej glebie, aby zapewnić roślinom lepsze warunki rozwoju. Użycie agrowłókniny pozwala bezpiecznie i nieinwazyjnie ściółkować podłoże, okrywać rośliny i zahamować wzrost chwastów. Jak korzystać z tego rozwiązania w odpowiedni sposób? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat agrowłókniny.

Czym jest agrowłóknina?

Agrowłóknina to tkanina polipropylenowa, która charakteryzuje się nieregularną strukturą z celowo odciśniętymi rowkami. Taka konstrukcja zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, dużą wytrzymałość oraz skuteczną przepuszczalność wody. W efekcie materiał ten spełnia kilka funkcji, które sprawiają, że jest on praktycznie niezbędnym rozwiązaniem w ogrodzie – najważniejszą z nich jest ograniczenie wzrostu chwastów. Agrowłóknina polipropylenowa w sporym stopniu poprawia stan roślin posadzonych w ogrodzie czy też w szklarni, umożliwiając im lepszy i szybszy rozwój, a także wydawanie zdrowszych plonów.

Agrowłóknina – zastosowanie

Agrowłóknina polipropylenowa to materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki swojej grubości może on chronić rośliny przed przymrozkami (AGROTERM). To jednak nie wszystko – jego możliwości obejmują również zabezpieczenie przed wyparowywaniem wody z gleby, a w szczególności przed chwastami. W ten sposób można łatwo stworzyć korzystne warunki dla rozwoju posadzonych roślin.

Przy wyborze odpowiedniej agrowłókniny należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Najważniejsze z nich odnoszą się do wymiarów materiału – to przede wszystkim grubość, szerokość i długość. Dostosowanie tych kwestii pozwala nie tylko wygodnie ułożyć agrowłókninę, lecz także odpowiednio zabezpieczyć glebę: im grubsza włóknina, tym bardziej chroni rośliny przed przymrozkami, chwastami oraz odparowywaniem wody. W sklepie Robelit dostępna jest agrowłóknina w różnych gramaturach i kolorach, dzięki czemu można bez problemu dobrać właściwy produkt.

Jakie są rodzaje agrowłóknin?

Wiemy już, czym jest włóknina polipropylenowa zastosowanie takiego rozwiązania zależy jednak w pewnej mierze od wybranego rodzaju. Niektóre agrowłókniny są używane głównie do zabezpieczania roślin w najchłodniejszych miesiącach roku. Do tego służy przede wszystkim agrowłóknina biała zimowa (AGROTERM) - która pozwoli ochronić sadzonki przed przymrozkami, śniegiem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Biała agrowłóknina będzie niewidoczna pod pokrywą śnieżną – można dodatkowo przykryć ją kamieniami lub korą.

Biała agrowłóknina zimowa nie zawsze jednak będzie właściwym wyborem. Dla przykładu do ściółkowania lepiej sprawdzi się czarna agrowłóknina (AGROSTOP). Może pochłaniać promienie słoneczne czy też podnosić temperaturę podłoża. Agrowłóknina czarna sprawdza się głównie do roślin, które są szczególnie narażone na oparzenia słoneczne i wysychanie gleby. Najlepiej używać ją do warzyw ciepłolubnych, np. pomidorów czy papryki. Agrowłóknina biała za to świetnie sprawdzi się do nowych siewek, sadzonych już w pierwszych dniach wiosny.

Ile kosztują agrowłókniny?

Na rynku dostępne są różne rodzaje włóknin do gleby. Wybierając produkty do zabezpieczenia ogrodu, warto skupiać się na propozycjach dopasowanych do charakterystyki danego miejsca oraz uprawianych roślin. Nie bez znaczenia są także ceny materiałów. Ile kosztuje agrowłóknina czarna? Cena jest zależna od wielu czynników. Przede wszystkim pod uwagę bierze się wielkość oraz gramaturę – większe i grubsze materiały wiążą się z wyższymi wydatkami.

Montaż agrowłókniny nie jest skomplikowany. Przed położeniem jej na glebie trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu należy pozbyć się wszystkich chwastów, zgrabić całość stalowymi grabiami oraz użyć specjalnych nawozów poprawiających hydroizolację gleby. Dopiero po tych zabiegach można zabrać się za montaż materiału. To zadanie ułatwią kołki do agrowłókniny, które można zakupić w paczkach w niskiej cenie. Umożliwiają one komfortowe dociśnięcie tkaniny do gleby i zapewnienie jej bezpieczeństwa nawet w nieprzyjaznych warunkach środowiskowych.

Do jakich roślin warto używać agrowłókniny?

Agrowłóknina AGROTERM to przede wszystkim materiał wykorzystywany do zabezpieczania roślin przed zimową pogodą – przymrozkami, śniegiem czy mroźnym wiatrem. Najczęściej montuje się ją w celu ochrony winorośli, róż, iglaków, wrzośców, rododendronów oraz innych roślin zimujących.

Wybierając tkaninę do ogrodu, nie można zapomnieć o materiałach hamujących rozwój chwastów. Odpowiednio dobrana agrotkanina może służyć przez wiele lat, blokując ich wzrost. Warto wykorzystać ją w swoim ogrodzie w celu zwiększenia jego estetyki i zmniejszenia ilości pracy, którą trzeba poświęcać na takie czynności, jak pozbywanie się chwastów. Do ogrodów poleca się również kratki trawnikowe i kaptury ochronne (np. w rozmiarze 100 na 160 cm), zapewniające zwiększoną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Na jaki czas starcza agrowłóknina AGOTERM? Kiedy trzeba ją wymienić?

Zakup odpowiedniej agrowłókniny to inwestycja w produkt, który wytrzyma wiele lat. Wystarczy jedynie odpowiednio dbać o materiał i po zakończeniu sezonu bezpiecznie schować ją do miejsca, w którym nie będzie narażona na czynniki zewnętrzne. Istotne jest jednak to, aby zawsze sprawdzać stan agrowłókniny. Należy zwrócić uwagę szczególnie na uszkodzenia i dziury, które zmniejszyłyby jej funkcję ochronną.

Dla kogo polecane są agrowłókniny?

Agrowłókniny to rozwiązanie polecane dla wszystkich osób sadzących rośliny. Taki materiał przede wszystkim zmniejsza ilość potrzebnej pracy, jednocześnie zabezpieczając rośliny i dając im lepsze warunki do rozwoju. Tego typu rozwiązania sprawdzają się zarówno w szklarniach, jak i na balkonach czy w otwartych ogrodach.

Agrotkanina czy agrowłóknina – co wybrać?

Zarówno agrotkanina, jak i agrowłóknina mogą znaleźć zastosowanie w ogrodzie. Obydwa z tych rozwiązań skupiają się na ochronie roślin i zapewnieniu odpowiednich warunków rozwoju. Przy wyborze materiałów warto pamiętać, że agrowłóknina lepiej zabezpieczy rośliny przed temperaturą i zmianami pogodowymi, z kolei agrotkanina skuteczniej sprawdzi się jako ochrona przed chwastami. Obydwa rozwiązania są dostępne w sklepie Robelit – zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl