Poliwęglan na szklarnię ogrodową – jaki wybrać?

Poliwęglan na szklarnię ogrodową – jaki wybrać?

Przydomowa szklarnia jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą mieć dostęp do świeżych warzyw i owoców. Własne uprawy pozwalają cieszyć się pełnią smaków i kolorów na talerzu. Aby wyhodować dorodne sadzonki trzeba zapewnić im doskonałe warunki wegetacji. Warto więc postawić na sprawdzone rozwiązanie, jakim jest szklarnia z poliwęglanu.

 

 

Czym jest szklarnia z poliwęglanu?

Poliwęglan jest tworzywem, które świetnie sprawdza się w ogrodnictwie. Najczęściej wykorzystywany jest jako materiał osłonowy i służy do pokryć szklarni ogrodowych, ogrodów zimowych, zabudowy balkonów lub tarasów. Charakteryzuje się dobrą wytrzymałością mechaniczną, dzięki czemu jest odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych jak silny wiatr, burza czy gradobicie. Ma dużą przepuszczalność światła, więc rośliny hodowane w szklarni z poliwęglanu mają zapewnione prawidłowe warunki do wzrostu i rozwoju.

 

Jaki wybrać poliwęglan na szklarnię ogrodową?

Aby wybrać poliwęglan na szklarnię warto bliżej przyjrzeć się jego właściwościom. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tworzywa: komorowy i lity. Poliwęglan komorowy ma wysoką przepuszczalność światła (do 82%) oraz doskonałe właściwości termiczne. Wykorzystany jako pokrycie na szklarnie umożliwia utrzymanie ciepła w ich wnętrzu, co szczególnie sprzyja ciepłolubnym roślinom. Zatrzymuje także szkodliwe promienie UV. Ma dużą odporność na uderzenia oraz działanie zmiennych temperatur. Z kolei poliwęglan lity ma wyższą przepuszczalność światła (do 90%) i chroni przed szkodliwym. promieniowaniem UV. Niestety nie zapewni uprawom tak dobrych właściwości termoizolacyjnych jak jego komorowy odpowiednik.

Szklarnia z profili stalowych z poliwęglanem komorowym

Szkielet szklarni z poliwęglanu

Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu powinna mieć solidną i bezpieczną konstrukcję, dlatego najlepiej wykonać ją ze stali ocynkowanej. Jest wytrzymała i odporna na działanie warunków atmosferycznych, jak wiatr, deszcz czy śnieg. Nie trzeba demontować jej na okres zimy. Może służyć na lata, bez konieczności konserwacji czy naprawy. Montaż szklarni poliwęglanowej można wykonać samodzielnie. Szkielet ze stali ocynkowanej nie wymaga wykonania fundamentu i wystarczy zakotwić go w przygotowanym wcześniej podłożu. Dzięki temu można zmieniać jego lokalizację, co ważne jest dla uprawy niektórych warzyw. Potem pozostaje wypełnienie go płytami z poliwęglanu komorowego, które są lekkie i łatwe w obróbce.

Zalety szklarni poliwęglanowych

Szklarnia z poliwęglanu jest trwała i ma duże walory estetyczne. Doskonale wkomponuje się w architekturę ogrodu i może stanowić jego centralną ozdobę. Można wyposażyć ją w dodatkowe półki lub wieszaki na rośliny, dzięki którym ich pielęgnacja będzie znacznie łatwiejsza. Choć szklarnia poliwęglanowa kosztuje więcej niż tradycyjny tunel z folii, jest inwestycją która się opłaca. Montaż można wykonać samodzielnie, przez co nie trzeba płacić za wynajęcie fachowców. Ponadto stelaż ze stali ocynkowanej nie wymaga częstej konserwacji i ma niskie koszty użytkowania.

Szklarnia te zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną, dzięki czemu sprzyja wzrostowi roślin i umożliwia uprawę smacznych warzyw i owoców. Jeśli zastanawiasz się jaki wariant wybrać do swojego ogrodu, zainwestuj w solidny poliwęglan komorowy który będzie służył na lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl