Po wyjątkowo długiej i ostrej zimie pierwsza wizyta na działce czy w ogrodzie mogła okazać się niemałym szokiem: przeciekający dach w domku, taras pokryty jednolitą warstwą błota i brudu, ledwo stojąca szklarnia czy rozpadający się domek na narzędzia nie nastrajają optymistycznie do wiosennych porządków. Zanim jednak postanowicie odwrócić się na pięcie czy wzywać profesjonalistów, zastanówcie się, co możecie zrobić sami. Do większości napraw wystarczą dwie ręce, dużo chęci i jeszcze więcej cierpliwości.
Jak sobie poradzić z przeciekającym dachem
Dziura w dachu zawsze kojarzy się z dużym nakładem pracy i finansów. Poza tym większość z nas nie wierzy we własne możliwości, dlatego nawet nie próbuje takich usterek naprawiać samodzielnie. Tymczasem przy użyciu płyt bitumicznych firmy Robelit taka naprawa wydaje się być dziecinnie prosta, a same płyty to bardzo ekonomiczny i praktyczny wybór.
Zalety płyt bitumicznych.
Płyty bitumiczne są stosunkowo lekkie w porównaniu z innymi rozwiązaniami a rynku. Dzięki temu ich montaż jest możliwy nawet na starym pokryciu bez konieczności wcześniejszego ściągania go a także bardzo ułatwia montaż, który może wykonać jedna osoba. Jedna płyta waży zaledwie 6,5kg, więc dwie silne ręce z pewnością sobie z tym poradzą. Poza tym będziemy potrzebować młotka i piły (wystarczy ręczna). Płyty układamy od dołu w kierunku przeciwnym do najczęściej występujących wiatrów, przybijając je gwoździami PVC. Co ważne, gwoździe te występują w tych samych kolorach co płyty bitumiczne, więc po montażu nie będą widoczne.
Płyty bitumiczne wykonane są z kilku warstw włókien organicznych nasączonych masą asfaltową, dzięki czemu są całkowicie szczelne oraz odporne na pleśń, grzyby i czynniki atmosferyczne. Jednocześnie nie wymagają konserwacji. Najbardziej jednak na ich korzyść przemawia cena: arkusz w wymiarach 860x2000mm w firmie Robelit kupisz już za 37 zł w czterech kolorach: czerwonym, zielonym, brązowym oraz grafitowym. W ofercie posiadamy także gwoździe i kalenice.
Czy takie idealne?
Płyt bitumiczne świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy niedrogiego i lekkiego pokrycia dachowego. Nie nagrzeją się jak blacha, są lżejsze od dachówki i wyglądają lepiej od papy. Mają jednak wadę, która może odstraszać: intensywną woń, gdyż płyty są nasączone warstwą bitumiczną. Dzięki temu są szczelne, ale mają niezbyt przyjemny zapach. Na szczęście wietrzeje on przy kontakcie z powietrzem.